Calificare spectaculoasă!

0
59

Sola HK – CS Minaur Baia Mare 29-29 (16-10)
Calificare spectaculoasă obținută de CS Minaur în Final Four-ul EHF European League, după ce băimărencele au eliminat puternica echipă norvegiană Sola HK cu scorul general de 69 la 61. Laslo și compania au învins în tur cu 40-32, iar returul de duminică, din Norvegia, s-a încheiat cu remiză, 29-29 (16-10).
Vicecampioana a fă­cut o primă repriză aproape dezastruoasă, cu excepția debutului de meci, și Sola a început să viseze la calificare la jumătatea manșei retur, când deținea un avans de șase goluri, 16-10. Însă indicațiile colectivului tehnic din pauză au fost extrem de utile, fiindcă în partea a doua Minaur a arătat o cu totul altă față. Apărarea nu a mai fost atât de vulnerabilă, iar pe partea ofensivă fetele au devenit mult mai eficiente, Minaur având o evoluție impecabilă. După numai 10 minute, oaspetele au anulat avantajul de șase lungimi și chiar au preluat conducerea. Jocul a decurs, în continuare, de o asemenea manieră încât băimărencele nu mai aveau cum să piardă calificarea. Remiză a fost la finalul returului, 29-29, și Minaur a putut sărbători calificarea mult visată în Final Four.
• Stavanger Idrettshall. Aproximativ, 2.500 de spectatori. • Arbitri: Miro Korja și Christopher Metsamaki (Finlanda). Delegat EHF: Zigmars Sondors (Letonia). • Aruncări de la 7 m: 3-8 (transformate: 1-5; au ratat: Deila, Herrem, respectiv Lavko, Laslo, De Souza). Minute de eliminare: 8-6.
• Sola HK: Froland (4 intervenții, a apărat și 2 de 7 m), Lerstad (3 intervenții), Fossum – Herrem 8, Deila 6 (1 din 7 m), Novak 5, Wiik 4, Knutsen 3, Magnussen 2, Gud­mestad 1, Husebo, Wolff, Haugseng, Tveiten, Barka, Danielsen. Antrenor: Steffen Stegavik.
• CS Minaur Baia Mare: Enache (3 intervenții), Pandzic (3 intervenții, a apărat și un 7 m) – Laslo 7 (1 din 7 m), Burlachenko 6 (1 din 7 m), Lavko 5 (2 din 7 m), Tănasie 4, Fujita 4, Polocoșer 1, Zych 1, Țîrle 1 (din 7 m), Severin, Petruș, A. Popa, de Souza, Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu.
CS Minaur Baia Mare, SG BBM Bietigheim, Herning Ikast Handbold și Viborg HK sunt echipele care vor lupta pentru o medalie în Final Four-ul din 14-15 mai.

Cupa României
SCM Craiova sau CS Minaur, în sferturi cu SCM Rm. Vâlcea

La sediul Federației Române de Handbal s-a desfășurat, ieri, tragerea la sorți a jocurilor din sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin.
Fază în care ar putea ajunge și CS Minaur Baia Mare, cu condiția să treacă de SCM Craiova. Întâlnirea cu oltencele este planificată pentru 15 aprilie, în deplasare.
În cazul în care fetele antrenate de Raul Fotonea vor elimina echipa antrenată de Bogdan Burcea, în sferturile programate pentru 27 aprilie vor da peste SCM Râmnicu Vâlcea.
Programul sferturilor de finală (miercuri, 27 aprilie): Rapid București – SCM Gloria Buzău; CSM Galați – CS Măgura Cisnădie; SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare / SCM Craiova; Gloria Bistrița-Năsăud – CSM București.