Minaur, prima șansă la accederea în finală

0
70

CS Minaur Baia Mare – Alingsas HK 34-28 (19-12)

CS Minaur a învins în prima manșă a semifinalei EHF European Cup cu 34-28 (19-12) echipa suedeză Alingsas HK și a devenit principala favorită la calificarea în ultimul act. Băimărenii au deținut și un avans de nouă lungimi, dar până la urmă handbaliștii antrenați de Alexandru Sabou au trebuit să se mulțumească cu o victorie la șase goluri, diferență care permite echipei noastre să pregătească în liniște revanșa din Suedia. MVP-ul jocului tur a fost portarul Barna Buzogany, acesta contabilizând 14 parade.
Suedezii au emis pretenții doar în primele 10 minute, când s-au aflat în avantaj la cel mult două goluri: 4-6 (8), 5-7 (10). Minaur restabilește egalitatea la 7, după care înscrie alte cinci goluri, 12-7 (19). Distanța va crește și până la nouă goluri, 19-10, însă scorul pauzei va fi 19-12. Băimărenii încep la fel de bine și partea secundă, aspect concretizat imediat și pe tabelă, 22-13 (35). Alingsas a mai redus din diferența mare în mai multe rânduri și s-a apropiat de Minaur până la cinci goluri, 23-18 (40), 28-23 (50), 33-28 (59), pentru ca în final băieții noștri să se impună la șase goluri, 34-28.
Meciul retur este programat sâmbătă, 30 aprilie, de la ora 18.00 (ora locală), în Estrad Alingsas.
În cealaltă semifinală, norvegiană sută la sută, Drammen HK a dispus de Naerbo IL cu 30-27.
• Sala Sporturilor ”Lascăr Pană”. • Arbitri: Emil Aghakishi și Ernest Aghakishi (Azerbaidjan). Delegat EHF: Ioannis Meimaridis (Grecia). • Aruncări de la 7 m: 9-0 (transformate: 8-0; a ratat Csepreghi). Minute de eliminare: 6-8.
• CS Minaur Baia Mare: Buzogany (14 intervenții), R. Pop, Tere­khov – Csepreghi 9 (8 din 7 m), Vujovic 9, Kotrc 6, Căbuț 3, Vujic 3, Da Silva Mollino 2, Teca 1, Cip 1, Nagy, Huta, Bușecan, E. Pop, Buguleț. Antrenor: Alexandru Sabou.
• Alingsås HK: Frisk (7 intervenții), Holmberg Schatzl (o intervenție) – Thor 8, Pedersen 5, Torbjornsson 4, Blomgren 4, Lindberg 2, Barud 2, Lundahl 1, Sandberg 1, Møller 1, Hellgren, Hagg­lund Juner, MacFie, Filen, Nilsson. Antrenori: Mikael Franzen.