Maramureşenii au învins şi în returul semifinalelor

0
114

CS Minaur Baia Mare – Metalurgistul Cugir 3-2 (0-1)
CS Minaur Baia Mare a câştigat şi manşa retur a semifinalei din barajul de promovare pentru Liga 2 cu Metalurgistul Cugir, scor 3-2 (0-1), retur derulat sâmbătă pe Stadionul ”Viorel Mateianu”. În tur, galben-albaştrii se impuseseră la echipa din judeţul Alba cu scorul de 4-0.
Surprinzător, oaspeţii au fost cei care au deschis scorul în primele minute ale returului, mai exact în minutul 6, prin Udrea. Gazdele au ripostat abia după pauză, în minutul 47, gol reuşit de nou intratul Văsălie. Cugirenii intră din nou în avantaj în minutul 74, marcator Vlădia, însă replica băimăreană vine imediat. La faza imediat următoare, în minutul 75, Stanciu egalează, pentru ca acelaşi jucător să aducă victoria Minaurului în minutul 90+2, cu largul concurs al zidului şi al portarului advers.
Finala pentru stabilirea echipei care va evolua din sezonul viitor în Liga 2, cea dintre CS Hunedoara şi CS Minaur Baia Mare, se va desfăşura în dublă manşă. Pe 4 iunie CS Hunedoara va fi gazdă, iar în 8 iunie este planificat returul pe Stadionul ”Viorel Mateianu”.
CS Minaur Baia Mare: Băilă – Potcoavă, Mondragon, Lazăr, D. Simion – Jucan (79, D. Matei), Gneba, Donca (79, Ciocan), Chinde (69, Stănescu) – P. Petre (46, Stanciu) – Petran (46, Văsălie). Antrenor: Ciprian Danciu.
Metalurgistul Cugir: R. Opric – Haj, Dohotariu, Vlădia, Vitinha – M. Udrea, Boldea, Nicula, Şaucă – Selagea, Lupu. Antrenor: Lucian Itu.
Rezultatele meciurilor de baraj, semifinale: CSM Focşani – Dante Botoşani 0-0 şi 1-2; Foresta Suceava – Oţelul Galaţi 0-1 şi 0-2; CS Tunari – CS Afumaţi 2-3 şi 0-2; SC Popeşti Leordeni – Progresul Spartac Bucureşti 0-1 şi 1-1; Viitorul Dăeşti – AFC Odorheiu Secuiesc 0-1 şi 0-1; FC Pucioasa – CSM Slatina 0-2 şi 0-2; CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSM Reşiţa 0-1 şi 1-1; CSM Deva – CSC Dumbrăviţa 1-5 şi 3-1; CA Oradea – CS Hunedoara 2-4 şi 0-0; Metalurgistul Cugir – CS Minaur Baia Mare 0-4 şi 2-3.
Programul finalelor, manşa tur (sâmbătă, 4 iunie, ora 18): CS Dante Botoşani – Oţelul Galaţi; CS Tunari – Progresul Spartac Bucureşti; CSM Slatina – AFC Odorheiu Secuiesc; CSC Dumbrăviţa – CSM Re­şiţa; CS Hunedoara – CS Minaur Baia Mare.