Set la zero, dar degeaba! CS Ocna Mureș – CS Minaur Baia Mare 0-6 (0-1)

0
181

A fost nevoie de ultimul meci din grupele Cupei României pentru ca CS Minaur să simtă gustul victoriei, și nu oricum. Băimărenii, cu șanse scăzute la calificare, nu au ținut cont că CS Ocna Mureș este cu adevărat în cărțile calificării, și a pus-o la respect, 0-6 (0-1).
Galben-albaștrii au etalat cel mai bun joc din această fază a Cupei României, a profitat și de eliminarea lui D. Mic din minutul 32, iar lucrurile s-au simplificat de-a dreptul. Minaur a intrat în avantaj în minutul 23, prin Chitaș, însă celelalte cinci reușite au venit în partea secundă, autori Muacir (46), Donca (51 – penalti), Rotar (71), Stănescu (85) și R. Lazăr (89). Cu cele patru puncte acumulate în Grupa D, CS Minaur Baia Mare a încheiat faza din Cupa României pe locul 3, după FC Hermannstadt (6 puncte) și Campionii FC Argeș (5 puncte), cele două făcând de altfel pasul către sferturile de finală.
Arbitri: Rareș George Vidican (Satu Mare) – Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) și Ioan Alexandru Corb (Satu Mare). Arbitru de rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea). Observator de arbitri: Florin Hîncu (Brașov). Delegat de joc: Cristian Emil Gîț (Deva).
• CS Ocna Mureș: R. Stângă – Gorba (77, Bucșa), Paleoca, Cimpoeșu, Mic – Guț, Socaci (54, Goronea), Al. Giurgiu (cpt.), Creț – D. Ghiță, Ceaca (67, Cioargă). Rezerve: Cadar – Al. Țăranu, Ad. Coman, D. Roman. Antrenor: Valentin Șandru.
• CS Minaur Baia Mare: Costache (72, Băilă) – Alexe, R. Lazăr, Mondragon (cpt.), Neacșu (72, D. Simion), Gneba, D. Matei, Ciocan (46, Rotar), Donca (72, R. Cin), Chitaș (72, Stănescu), Muacir. Rezerve: Văsălie, Gherman, Potcoavă, Oiță. Antrenor: Mihai Iosif.