Succes obţinut pe final

0
110

CS Minaur Baia Mare – Dacia Mioveni 24-22 (12-9)

Victorie cu mari emoții pentru fetele de la Minaur în cadrul rundei 19 a Ligii Florilor. Duminică, băimărencele au învins pe teren propriu, la limită, pe CS Dacia Mioveni, 24-22 (12-9), succes conturat în ultimele secvențe ale disputei.
Argeșencele nu au venit deloc în plimbare în Maramureș și începutul de meci, precum și următorul interval de timp le-a aparținut pe tabelă – 4-5 (13). Treptat, gazdele au început să-și îmbunătățească jocul în ambele compartimente, aspect concretizat imediat și pe tabelă – 9-5 (19). Minaur a rămas la conducere și după primele 30 de minute – 12-9, perioada excelentă continuând și la reluare, când trupa lui Raul Fotonea s-a desprins la cinci goluri – 16-11 (38). Inexplicabil, vine o perioadă de secetă, băimărencele nemaigăsind drumul spre gol și o vulnerabilitate evidentă și în defensivă, Dacia Mioveni relansând total partida – 20-20 (49). Blocajul echipei noastre se acutizează și în următoarele minute și oaspetele se desprind la două lungimi – 20-22 (54). În ultimele șase minute își intră în rol portarul Enache, ne descurcăm excelent și în ofensivă și marcăm patru goluri la rând, fără a încasa, astfel că CS Minaur bifează trei puncte cu emoții, 24-22, însă extrem de importante.
• Sala Polivalentă “Las­căr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.000. • Arbitri: Iulian Ghiță – Sebastian Topliceanu (Con­stanța). Observator FRH: Viorel Ciucan (București). • Aruncări de la 7 m: 5-1 (transformate: 3-0; au ratat: Tănasie, Cazanga, respectiv Krsnic). Minute de eliminare: 8-10.
• CS Minaur Baia Mare: Pandzic (10 intervenții), Enache (5 intervenții, a apărat și un 7 m) – Cazanga 8 (2 din 7 m), Tănasie 3, Vujovic 3 (1 din 7 m), L. Popescu 2, Borș 2, Mițicuș 1, Kerekes 1, Tudor 1, Țîrle 1, A. Popa 1, Cavlovic, Ujkic. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu.
• Dacia Mioveni: Mîrcă (4 intervenții), M. Ion (11 intervenții) – Vizuete 4, Beșleagă 4, Ilie 4, Moldovan 3, Simion 2, Lazăr 2, Milic 2, Nicolae 1, Nițu, Georgescu, Krsnic, Darie, Cîrjan. Antrenor: Victorina Bora.
Rezultate etapa 19: HC Zalău – Rapid București 23-25; CSM Galați – HC Dunărea Brăila 17-32; Gloria Bistrița-Năsăud – CSM Slatina 42-21; SCM Universitatea Craiova – CSM București 29-31; Măgura Cisnădie – CSM Târgu Jiu 35-23; CS Minaur Baia Mare – CS Dacia Mioveni 24-22; SCM Râmnicu Vâlcea – SCM Gloria Buzău (miercuri, 22 martie, ora 17.30, Pro Arena).