Liga a II-a. Seria a II-a. Semieşec pe teren propriu

0
752

• FC Municipal Baia Mare – Şoimii Pâncota 0-0 •

FC Municipal Baia Mare rămîne fără victorie pe teren propriu de multe etape, mai exact de la meciul cu Unirea Tărlungeni (1-0), în etapa a doua a returului echipa noastră încheind disputa cu Şoimii Pâncota fără gol. Trupa lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan merita toate cele trei puncte, fiind echipa care a deţinut iniţiativa, şi-a creat ocazii clare de gol, dar mingea nu a vrut să intre în poartă. Întîlnirea dintre cele două combatante nu a fost una spectaculoasă, terenul îmbibat cu apă fiind un mare impediment pentru cei 22 de jucători. Un semieşec care face ca FC Municipal să coboare pe poziţia a cincea după această etapă, lupta pentru play-off fiind mai aprigă ca niciodată. Sperăm ca formaţia de sub „Dealul Florilor” să obţină cele trei puncte în intermediara de miercuri, cînd va evolua tot acasă, cu FC Caransebeş.
Prima ocazie pe un teren extrem de greu, din cauza ploilor abundente, apare în minutul 15, cînd Vasile Pop centrează în faţa porţii, iar balonul este respins greşit de Danci în bara laterală. FC Municipal continuă să preseze poarta adversă, dar de fiecare dată defensiva oaspete se descurcă excelent şi după primele 45 de minute tabela rămîne nemodificată. În partea a doua gazdele insistă şi mai mult, dar defensiva celor de la Pâncota este de neclintit, în ciuda ocaziilor care se vor ivi. Lupu are două şanse de a deschide scorul în acelaşi minut (73), la prima oportunitate nu ajunge la întîlnirea cu balonul, iar la şutul expediat de fundaşul stînga mingea este respinsă din preajma porţii de un fundaş. Peste numai trei minute, Codin scapă singur cu Irimia, îl execută pe acesta cu un lob, dar şutul trece puţin alături. Chiar dacă finalul de partidă găsesc gazdele în ofensivă, nu se mai întîmplă nimic şi disputa se încheie cu o remiză şi un punct pentru fiecare formaţie. • Arbitri: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca), Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa).
FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – Străuţ, Hodor, Oltean, Lupu, Ignea, Sîrbu, Păcurar (70, Leonte), Balaure, Pop, Deac (63, Codin). Rezerve: Bota – Duruş, Şter, Munteanu, Giurgiu. Antrenori: Dorin Toma, Cristian Bogdan şi Mihai Şteţca. Director tehnic: Ioan Onciu.
Şoimii Pâncota: Irimia – Dan, Pascariu, Dubeştean, Siminic, Pavel, Danci (79, Fuchs), Farcaş (90+1, Pirtea), Leucuţa, Dragalina, Gueye (81, Oprea). Rezerve: Sălăjan – Doda, Traore, Cuedan. Antrenor: Ionuţ Popa.

clas fc nov23Rezultatele etapei 15: Unirea Tărlungeni – Gaz Metan Mediaş 2-0; Chindia Târgovişte – CS Mioveni 3-1; FC Bihor Oradea – Olimpia Satu Mare 0-5; Metalul Reşiţa – CSM Râmnicu Vâlcea 1-6; FC Caransebeş – FC Braşov 1-4; FC Municipal Baia Mare – Şoimii Pâncota 0-0; UTA Bătrâna Doamnă – „U” Cluj-Napoca 1-0.
Etapa viitoare (miercuri, 25 noiembrie, ora 14): Şoimii Pâncota – Gaz Metan Mediaş; Olimpia Satu Mare – Chindia Târgovişte; CSM Râmnicu Vâlcea – FC Bihor Oradea; FC Braşov – Metalul Reşiţa; FC Municipal Baia Mare – FC Caransebeş; „U” Cluj-Napoca – Unirea Tărlungeni (ora 17); CS Mioveni – UTA Bătrâna Doamnă (ora 17).