Am revenit pe locul secund

0
493

• FC Municipal Baia Mare – UTA Bătrâna Doamnă 2-0 (1-0) •

FC Municipal Baia Mare a repurtat o victorie excelentă în lupta pentru play-off, prima din acest an, în dauna unui adversar direct pentru un loc în primele şase, formaţia de sub „Dealul Florilor” trecînd de UTA Bâtrâna Doamnă cu scorul de 2-0 (1-0). Trei puncte care readuc formaţia antrenată de Dorin Toma şi Cristian Bogdan pe locul secund, la egalitate cu liderul CSM Rm. Vâlcea, cele două formaţii fiind departajate de golaveraj.
Disputa a început cum nu se poate mai prost pentru gazde, în minutul 3 acestora trecîndu-le glonţul pe la ureche. Ignea a comis fault în suprafaţa de pedeapsă asupra lui Curtuiuş, centralul a indicat punctul cu var, dar Ormenişan a prins lovitura de la 11 m executată slab de Strătilă. Meciul a fost unul destul de alert, chiar dacă gazonul s-a prezentat sub orice critică, dar fără ocazii clare de gol. FC Municipal a început să pună stăpînire pe joc de prin minutul 20, iar eforturile au fost răsplătite cu cinci minute înainte de pauză. Codoban îl face din fentă pe un adversar, centrare perfectă şi Balaure pune capul din careul mic: 1-0. Un gol binevenit tocmai înainte de pauză, care i-a făcut şi mai încrezători pe băieţii lui Toma pentru următoarele 45 de minute. Vasilache are şansa despinderii în minutul 59, dar şutul mijlocaşului din afara careului mare ducîndu-se puţin pe lîngă. La numai un minut, oaspeţii au şansa egalării, Man, Curtuiuş şi Tănase irosind o situaţie bună de a marca. Jurj, în minutul 69, are o bună oportunitate, dar şutul tînărului atacant este reţinut fără probleme de Miron. Conturile vor fi încheiate definitiv în minutul 90. Vasilache dă o pasă senzaţională printre trei adversari, balonul ajunge la Balaure, acesta trimite din 8 la poartă, Miron respinge pînă la Vasile Pop, care reia fără speranţe în plasă: 2-0. FC Municipal Baia Mare cucereşte trei puncte meritate şi victoria cu UTA Bătrâna Doamnă trebuie confirmată cu alta, în etapa viitoare, la Unirea Tărlungeni. • Stadionul „Viorel Mateianu”. Spectatori, aproximativ 2.000. • Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) – Stelian Slabu (Braşov), Valentin Dumitru (Gherghiţa). Rezervă: Cristian Braşovean (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Vasile Marc (Cluj-Napoca), Valer Vancea (Oradea).
FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – Străuţ, Ilie, Daminuţă, Buşu – Ignea, Munteanu (54, Jurj) – Vasilache, Codoban (80, Oltean), Balaure – Cârjan (72, V. Pop). Rezerve neutilizate: Bota – Duruş, Păcurar, Dică. Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan.
UTA Bătrâna Doamnă: Miron – Polgar, Botiş, Manea, Gligor – Strătilă (61, Rus), Chindriş, Tănase (75, Vlad), Copil (30, Burlă) – Curtuiuş, Man. Rezerve neutilizate: Anca – Jorza, Filaret, Roman. Antrenor: Roland Nagy. • Cartonaşe galbene: Ignea (3), Munteanu (27), Pop (78), respectiv Strătilă (35), Botiş (67), Vlad (90+2).

clas fc 7mar2016Rezultatele etapei 20: CS Mioveni – Şoimii Pâncota 1-1; Olimpia Satu Mare – Universitatea Cluj-Napoca 2-3; FC Braşov – Unirea Tărlungeni 2-0; FC Caransebeş – Chindia Târgovişte 0-3; Metalul Reşiţa – FC Bihor Oradea 3-0; CSM Râmnicu Vâlcea – Gaz Metan Mediaş 0-1; FC Municipal Baia Mare – UTA Bătrâna Doamnă 2-0.
Etapa viitoare (miercuri, 9 martie): CS Mioveni – Olimpia Satu Mare; Universitatea Cluj-Napoca – CSM Râmnicu Vâlcea; Gaz Metan Mediaş – FC Braşov; Unirea Tărlungeni – FC Municipal Baia Mare; UTA Bătrâna Doamnă – FC Caransebeş (3-0); Chindia Târgovişte – Metalul Reşiţa; Şoimii Pâncota – FC Bihor Oradea (3-0).