Prea mici pentru o… calificare!

0
373

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSVM Zalău 0-3 (-20, -15, -23)

Ştiinţa Explorări Baia Mare a pierdut şi manşa retur a semifinalelor Cupei României, partidă disputată miercuri seara în polivalenta „Lascăr Pană”, după ce meciul tur fusese adjudecat de echipa de pe locul trei al primei divizii cu scorul de 1-3.
CSVM Zalău s-a impus, fără emoţii, cu un sec 0-3 (-20, -15, -23), în urma unui joc în care elevii lui Marius Botea şi Sorin Pop au încercat, dar au fost foarte apatici şi au comis multe greşeli. Oaspeţii s-au dovedit a fi cu două clase peste echipa noastră şi au rezolvat soarta calificării încă după primele două seturi. Trebuie să recunoaştem că zălăuanii formează o echipă mult mai omogenă şi mai valoroasă, iar rezultatul este, oarecum, conform cu realitatea. Diferenţa s-a făcut şi la bugetele celor două echipe, CSVM Zalău avînd posibilitatea să aducă jucători de calitate, oferindu-le salarii consistente, pe cînd Ştiinţa Explorări îşi permite să aducă jucători pe salarii mici, iar în aceste condiţii este greu să-ţi propui obiective îndrăzneţe.
Jucătorii de la Ştiinţa Explorări au început meciul destul de timoraţi şi s-au văzut conduşi în primul set cu 4-2 şi 8-6. Cîteva mingi recuperate spectaculos în linia a doua şi inspiraţia la construcţie manifestată de Tamas Kaszap au permis băimărenilor să revină şi să preia conducerea cu 9-8. Jocul a rămas echilibrat pînă la scorul de 14-14, după care zălăuanii au preluat definitiv iniţiativa şi s-au impus cu 25-20. Cu Ştefan Lupu eficient în atac, elevii antrenorilor Marius Botea şi Sorin Pop au preluat rapid iniţiativa în setul secund (5-2), după care au urmat o sumedenie de greşeli la preluare, care au făcut ca majoritatea atacurilor să fie ineficiente, oaspeţii cîştigînd setul cu 25-15 şi obţinînd astfel calificarea în finală. În setul al treilea, care avea să fie şi ultimul, ambele formaţii au introdus în teren şi rezervele. La Explorări au intrat Râpeanu şi Coasă, în timp ce Kovacs a fost trecut pe postul de universal, în locul lui Cherbeleaţă. De partea cealaltă au jucat toţi voleibaliştii trecuţi pe foaia de arbitraj, doar Mihalcea şi Feher fiind menţinuţi în teren, din sextetul de bază. Oaspeţii au cîştigat şi acest set cu 25-23, deşi băimărenii au condus la primul timp tehnic de odihnă cu 8-3. • Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 300. • Au arbitrat: Silvian Lungu şi Florin Dragomir (Bucureşti). Observator FRV: Ioan Buhăţel (Dej). • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Kaszap 2 p, Cherbeleaţă 5 p, Kovacs 5 p, Lupu 9 p, Didorciuc 3 p, Nagy 5 p, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu 2 p, Sushko 4 p, Coasă 5 p şi Domingos (libero). Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • CSVM Zalău: Valkiers 1 p, Gontariu 12 p, Mihalcea 4 p, Rudnytskyi 5 p, Linz 7 p, Dal Bosco 7 p, Feher (libero). Au mai jucat: Bălean 6 p, Cuciureanu, Tarţa 7 p, Miron 4 p şi F. Constantin 2 p. Antrenori: Marian Constantin şi Bogdan Nicolae.
CSVM Zalău va întîlni în finala Cupei României Arcada Galaţi, formaţie care a învins în semifinale de două ori pe SCMU Craiova, 3-1 în deplasare şi 3-1 pe teren propriu.