Scoruri identice pentru echipele maramureşene

0
1237

• FC Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea 1-1 (0-1)

ACS Fotbal Comuna Recea s-a întors din deplasarea de la FC Zalău cu numai un punct, meci disputat în cadrul etapei 28 a ligii a III-a, seria a V-a. Spunem numai un punct, fiindcă oaspeţii au scăpat cele trei puncte în ultimul minut al prelungirilor, cînd au încasat golul. Elevii lui Romulus Buia şi Ovidiu Mic au avut şansa să se revanşeze după eşecul din intermediara cu Sănătatea Cluj, iar prima oportunitate era derby-ul cu FC Zalău. Şi au fost cît pe aici, dar, din păcate, echipa noastră nu a reuşit desprinderea pe tabelă în urma ocaziilor de care a beneficiat, aşa că la final a trebuit să se mulţumească doar cu un punct. Oaspeţii s-au aflat în avantaj încă din prima repriză, prin reuşita semnată de Vlad Asăujan (32′), dar gazdele au revenit la ultima fază şi au obţinut un punct nesperat prin golul marcat de Alexandru Pop, jucător introdus pe final de partidă. În urma acestui rezultat de egalitate, ACS Fotbal Comuna Recea a căzut un loc în clasament, pe cinci, iar în ultimele două etape ale sezonului va evolua acasă cu liderul AFC Hermann­stadt şi în deplasare la satelitul celor de la Gaz Metan Mediaş.
• ACS Fotbal Comuna Recea: Comuna Recea: I. Roşiianu – B. Paşca, L. Lorand, M. Urs, Vl. Gherman, D. Dunca (L. Raţiu), A. Cuc, R. Lupu (A. David), V. Giurgiu (I. Mureşan), Vl. Asăujan (P. Achim) şi A. Şter. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
Viitorul Ulmeni – Avântul Reghin 1-1 (1-1)
Viitorul Ulmeni rămîne fără victorie pe propriul teren în actualul retur, după egalul de acasă cu Avântul Reghin, 1-1 (1-1). Ambele reuşite ale acestei întîlniri s-au consumat în prima repriză, oaspeţii deschizînd scorul după numai două minute, prin Bogdan Stavilă. Egalarea a survenit douăzeci de minute mai tîrziu, mijlocaşul Sergiu Chiorean înscriind un eurogol. În cele 70 de minute rămase, ambele formaţii şi-au mai creat situaţii de a marca, dar pînă la urmă tabela a rămas neschimbată. Trupa lui Dorin Toma şi Dănuţ Sabou continuă să ocupe locul 10 cu două etape rămase de disputat, iar finalul de campionat îi va trimite pe maramureşeni la CS Iernut, pentru ca sezonul să fie încheiat în faţa propriilor suporteri, împotriva celor de la Metalurgistul Cugir. • Viitorul Ulmeni: Danciu – Lihet, Ignat, S. David, Şerban, Moş (Tămaş), Ghereben (Balmoş), S. Chiorean, R. Ardeleanu, Boje (C. Tutuţa), Feraru. Antrenori: Dorin Toma şi Dănuţ Sabou.
Rezultatele etapei 28: Sănătatea Cluj-Napoca – ASA Târgu Mureş II 4-0; FC Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea 1-1; FC Bistriţa – Metalurgistul Cugir 0-3; AFC Hermannstadt – Unirea Jucu 2-2; Recolta Dorolţ – CS Oşorhei 2-0; Unirea Dej – CS Iernut 3-2; Viitorul Ulmeni – Avântul Reghin 1-1. Gaz Metan Mediaş II a stat.

clasamentEtapa viitoare • Vineri, 19 mai, ora 18.00: Sănătatea Cluj-Napoca – FC Zalău; Unirea Jucu – Gaz Metan Mediaş II; CS Oşorhei – FC Bistriţa (3-0); Metalurgistul Cugir – Unirea Dej; ASA Târgu Mureş II – Avântul Reghin • Sîmbătă, 20 mai, ora 18.00: ACS Fotbal Comuna Recea – AFC Hermannstadt; CS Iernut – Viitorul Ulmeni. Recolta Dorolţ stă.