Fără pretenţii în fieful campioanei

0
316

• Dinamo Bucureşti – CS Minaur Baia Mare 36-25 (19-13) •

CS Minaur a cedat, clar, pe terenul campioanei, Dinamo Bucureşti impunîndu-se în etapa a doua a Ligii Zimbrilor cu scorul de 36-25 (19-13). Băimărenii au avut o evoluţie ştearsă în cele 60 de minute, băieţii lui Raul Fotonea comiţînd multe erori, atît în atac, cît mai ales în defensivă. Mai mult, nici poarta nu s-a ridicat la nivelul jocului, dovadă stînd cele doar 7 intervenţii. Privind valoarea celor două loturi era clar că dinamoviştii plecau ca favoriţi cerţi, aspect confirmat în duelul de vineri seara din Ştefan cel Mare. Minaur trebuie să se axeze în acest sezon pentru a obţine puncte cît mai multe în confruntările cu echipele accesibile, momentan neexistînd un lot performant, care să se lupte pentru primele poziţii.
Campioana şi-a luat tare adversarul încă din start şi s-a desprins la 4-1. Oaspeţii se menţin în plasa gazdelor, dar tot timpul Dinamo conduce la o diferenţă de două sau trei goluri – 7-5 (10′), 12-9 (20′). Trei goluri vor fi în dreptul lui Irimuş şi compania cu cinci minute înainte de finalul primelor 30 de minute – 15-12, pentru ca în ultimele secvenţe trupa lui Eliodor Voica să se desprindă şi mai clar – 19-13. În partea a doua Dinamo arată aceeaşi poftă de joc şi va forţa cît va fi nevoie. Va păstra o diferenţă constantă de 6-7 goluri – 24-17, suficientă pentru a-şi adăuga a doua victorie a sezonului. Pe final, campioana profită la maximum de naivităţile din defensiva noastră şi învinge cu 36-25. • Arbitri: Marian Drăghici/Ionuţ Drăgut (Focşani). Observator Nicolae Rusu (Constanţa). • Minute de eliminare: 8-8. Aruncări de la 7 m: 2-2. • CS Minaur Baia Mare: Răzvan Pop (5 intervenţii), Bucătaru (2 intervenţii) – Sabou 4 (2 din 7 m), Marta 4, Căbuţ 4, Buşecan 3, Mureşan 3, Ragot 3, Yuriy Pop 1, Cristescu 1, Botea 1, Halcă 1, Nagy, Câmpan, Mihai, Haiduc. Antrenori: Raul Fotonea şi Răzvan Pop.
Rezultatele etapei a doua: Dinamo Bucureşti – CS Minaur Baia Mare 36-25; Steaua Bucureşti – CSU Suceava 26-19; AHC Potaissa Turda – HC Odorhei 34-28; CS Politehnica Iaşi – AHC Dunărea Călăraşi 27-28; Partidele CSM Focşani 2007 – CSM Făgăraş şi SCM Politehnica Timişoara – HC Vaslui s-au disputat ieri. Derby-ul CSM Bucureşti – AHC Dobrogea Sud este programat pentru azi, 11 septembrie, ora 20.00, în direct la Digi Sport şi Dolce Sport.