Snooker • Break de 90 de puncte şi victorie de etapă pentru Lorin Druţă

0
567

Etapa a 9-a a Campionatului local de snooker “Golden Q” s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute la clubul Mr. Biliard. În urma tragerii la sorţi, 20 de concurenţi au fost împărţiţi în 4 grupe, primii doi clasaţi din fiecare grupă urmând să joace în sferturile de finală. Au fost 2 zile lungi, cu meciuri terminate târziu în noapte. Remarcabilă performanţa lui Lorin Druţă, care, în meciul cu Liviu Vinţu, a reuşit o închidere de masă cu un break de 90 de puncte, cel mai mare din istoria de 4 ani a clubului Golden Q. Sâmbătă, în sferturile de finală Szilard Szathmary a trecut de Norby Szopko, Adrian Chiuzbăian l-a învins pe Liviu Vinţu, Cristi Vinţu şi Lorind Druţă completând tabloul semifinalelor prin victoriile obţinute în meciurile cu Felix Bodenlosz, respectiv Neluţu Tămîian. Nicio surpriză în penultimul act al competiţiei, Szilard Szathmary şi Lorin Druţă disputând din nou finala, după victoriile obţinute în partidele cu Adrian Chiuzbăian şi Cristi Vinţu. Lorin s-a impus cu scorul de 4-2, confirmând astfel forma foarte bună în care se află.