Gabriel Liahovici, în formă la Aegon Junior Open

0
203

În aceste zile, la Cluj-Napoca, se desfăşoară turneul internaţional pentru juniori la tenis de cîmp dotat cu trofeul Aegon Junior Open, competiţie unde participă şi doi băimăreni, Gabriel Liahovici şi Andrei Cuceu, ambii antrenaţi de Marius Babiciu. Ambii au avut de trecut, în primă fază, prin focul jocurilor de calificare, doar Gabriel reuşind să ajungă pe tabloul principal. Andrei a cîştigat primul meci al calificărilor, împotriva lui George Băgărean, cu 6-1, iar în setul secund, la scorul de 1-0 pentru băimărean, adversarul s-a retras. În turul următor, Cuceu a cedat în faţa francezului Alexandre De Villepin, scor 2-6, 4-6, părăsind prematur competiţia. În schimb, Gabriel Liahovici s-a impus în toate cele trei jocuri de calificare: 6-4, 6-3 cu Alexandru Bobe; 6-3, 6-0 cu Tudor Enea; 6-1, 6-0 cu Teodor Cojocaru. Tenismenul băimărean a început perfect şi primul meci de pe tabloul principal, trecînd cu 6-1, 6-2 de grecul Stylianos Poutis. Ieri, Gabriel Liahovici a dat peste favoritul nr. 3, românul Dragoş Popeangă, partidă care s-a consumat după închiderea ediţiei.
Cei doi băimăreni s-au înscris şi în proba de dublu, dar cu parteneri diferiţi. Gabriel Liahovici face pereche cu Aurel Tămaş, fiul cunoscutului cîntăreţ, aceştia reuşind să se califice direct în turul secund. În faza a doua, cuplul Liahovici/Tămaş a avut de înfruntat cuplul italiano-englez format din Marco Mania şi William Nolan, de care a dispus cu scorul de 6-4, 7-5. Prin această victorie, Gabriel Liahovici şi Aurel Tămaş au ajuns în sferturile de finală la dublu, unde au confruntat, ieri, tot un cuplu românesc, alcătuit din D. Borşan şi L. Constantin. Celălalt băimărean, Andrei Cuceu, a făcut cuplu la dublu cu Eric Verdeş, aceştia fiind învinşi în turul inaugural de perechea D. Borşan/L. Constantin, scor 1-6, 0-6.