Un punct cu principala favorită la titlu

0
67

Ştiinţa Explorări a obţinut un punct din confruntarea cu principala favorită la cucerirea titlului naţional, Arcada Galaţi, după ce băimărenii au condus cu 2-0 la seturi. Arcada a întors pînă la urmă rezultatul şi au învins cu 2-3 (20, 23, -18, -15, -8), în fieful unde sezonul precedent a cedat toate punctele.

Ştiinţa Explorări a început bine meciul şi a condus ostilităţile în primul set, pe care l-a cîştigat cu 25-20. Gălăţenii şi-au revenit, într-o oarecare măsură, în setul secund şi au condus pînă la scorul de 19-18. Băimărenii au egalat pentru prima dată la 20, după care nu au mai putut fi opriţi şi s-au im­pus cu 25-23. Avînd în faţă spectrul unei înfrîngeri ruşinoase, Arcada a pus în continuare stăpînire pe joc, graţie serviciilor şi atacurilor foarte bune, şi a cîştigat următoarele trei seturi clar, cu 25-18, 25-15 şi 15-8.
În afara punctului cu care s-au ales la final, băimărenii au mai cîştigat un jucător în acest meci, pe Sorin Dragomir, care a demonstrat în sfîrşit de ce a fost adus la Ştiinţa Explorări. Centrii Vasile Talpă şi Codrin Mocanu şi-au menţinut nivelul demonstrat în acest sezon, iar, cel puţin în primele două seturi, Răileanu, Nagy, Imhoff şi Popovici s-au ridicat la nivelul adversarilor.
Evoluţia scorului • Setul I: 2-0, 3-3, 10-6, 10-10, 14-10, 17-12, 20-15, 25-20; Setul II: 0-2, 5-7, 9-12, 15-15, 20-20, 23-20, 25-23; Setul III: 1-4, 5-4, 9-9, 11-17, 12-20, 18-25; Setul IV: 2-6, 6-11, 7-17, 10-20, 15-25; Setul V: 2-1, 2-4, 7-8, 7-12, 8-15. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu 2 p, Imhoff 12 p, Talpă 10 p, Mocanu 9 p, S. Dragomir 14 p, Nagy 6 p, Popovici (libero). Au mai jucat: Crişan 1 p, Al. Dragomir şi Butnaru. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Arcada Galaţi: Perez 1 p, Kullo 2 p, Cuciureanu 5 p, Bisette 14 p, Sanderson 11 p, Bojic 13 p, Cabrera (libero). Au mai jucat: Raic 16 p, Carrasco 1 p şi Terzic 4 p. Antrenor: Neculai Harabagiu. • Au arbitrat: Andrei Savu şi Lucian Husa (Cluj-Napoca). Observator FRV: Mihai Marin (Ploieşti).
Marius Botea (antrenor principal Ştiinţa Explorări): „Pînă la urmă 2-3 este un scor corect, a învins echipa mai bună. După primele două seturi am suferit la preluare şi aici s-a făcut diferenţa. Traversăm o perioadă foarte grea din punct de vedere financiar şi, din acest punct de vedere, toate meciurile sînt grele pentru noi. Încercăm să facem abstracţie de toate problemele şi muncim la antrenamente aşa cum am făcut-o întotdeauna”.

Rezultatele etapei 4: Universitatea Cluj-Napoca – CSM Câmpia Turzii 1-3; Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti 3-1; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Arcada Galaţi 2-3; SCMU Craiova – Unirea Dej 3-0; CSVM Zalău – VCM LPS Piatra Neamţ 3-0; CSM Bucureşti a stat.
Etapa viitoare (sîmbătă, 10 noiembrie): VCM LPS Piatra Neamţ – Universitatea Cluj-Napoca; Unirea Dej – CSVM Zalău; Arcada Galaţi – SCMU Craiova; CSM Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare; CSM Câmpia Turzii – Steaua Bucureşti; Dinamo Bucureşti stă.