Trei puncte conturate în partea secundă

0
148

CS Minaur Baia Mare – Unirea Dej 3-1 (1-1)

CS Minaur a revenit pe podium după victoria cu 3-1 (1-1) de pe teren propriu împotriva Unirii Dej, succes conturat în partea secundă, cu două goluri marcate în patru minute.
Băimărenii, care au abordat jocul cu cinci jucători născuţi în 1999, erau obligaţi să cîştige cele trei puncte pentru a rămîne în plutonul fruntaş, însă au avut parte de un adversar ce a venit pe stadionul “Viorel Mateianu” pentru a etala un fotbal ofensiv. Însă primele ocazii, mari, ale partidei, aparţin grupării antrenate de Dorin Toma şi Vlad Ungureanu, jucătorii acestora irosind trei situaţii imense, dintre care în două faze balonul a lovit bara. Ocaziile se vor răzbuna la prima situaţie a oaspeţilor, Hetea deschizînd scorul cu un şut din careul de 16 m în minutul 25. Galben-albaştrii se vor mobiliza şi mai mult după golul primit şi după numai patru minute vor restabili egalitatea prin Bogdan Boje, care trimite la colţul lung din unghi. Unirea Dej îşi trece, pînă la pauză, o ocazie rarisimă, Dulap trimiţînd din centrul careului un şut peste. Valer Giurgiu are prima posibilitate după pauză de a-şi aduce echipa în avantaj, dar şutul acestuia trece alături. Oaspeţii vor mai avea o şansă de a marca în minutul 59, şutul din careu expediat de Moldovan fiind scos de pe linia porţii de Sorin Şerban. Vine, apoi, o perioadă excelentă pentru CS Minaur, care va marca de două ori în numai patru minute. Sandu Bococi va face 2-1 în minutul 65 cu un şut de la 14 m la semiînălţime, iar în minutul 69 Răzvan Lupu va relua cu capul la colţul lung lovitura liberă executată din preajma careului de Şerban. Partida se încheie cu acest scor, chiar dacă pînă la final au mai existat momente şi faze pozitive şi de-o parte şi de cealaltă. • CS Minaur Baia Mare: Gudea – Duruş (căpitan), Kis, Roşca, Lupu, Chiş-Toie (min. 46, Şerban), Giurgiu, Bococi (min. 72, Borota), C. Tutuţa, Lihet (min. 86, Sabadâş), Boje (min. 79, B. Jeler). Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Marius Marian.

Rezultatele etapei 14: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Unirea Tăşnad 3-0; Avântul Reghin – Gaz Metan Mediaş II 3-2; Sănătatea Cluj-Napoca – ACS Fotbal Comuna Recea 0-0; Sticla Arieşul Turda – CFR Cluj-Napoca II 1-0; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – AFC Odorheiu Secuiesc 1-1; Olimpic Cetate Râşnov – AFC Hărman 2-1; MSE Târgu Mureş – CS Iernut 1-0; CS Minaur Baia Mare – Unirea Dej 3-1.

Ultima etapă a turului (vineri, 30 noiembrie, ora 14.00): Unirea Dej – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc; AFC Odorheiu Secuiesc – CS Minaur Baia Mare; CS Iernut – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa; CFR Cluj-Napoca II – MSE Târgu Mureş; ACS Fotbal Comuna Recea – Sticla Arieşul Turda; Gaz Metan Mediaş II – Sănătatea Cluj-Napoca; AFC Hărman – Avântul Reghin; Unirea Tăşnad – Olimpic Cetate Râşnov.