Am evitat barajul!

0
133

ASC Corona 2010 Braşov – CS Minaur Baia Mare 28-21 (16-8)

Etapa 24 din Liga Florilor a clarificat multe necunoscute, însă cel mai important este că CS Minaur Baia Mare va evita participarea la baraj. Ecuaţie rezolvată în urma victoriei Dunării Brăila la Slatina, chiar dacă fetele lui Costică Buceschi au pierdut în deplasarea de la Corona Braşov, 28-21 (16-8). O altă necunoscută este în ierarhia de sus, pentru titlul de campioană, CSM Bucureşti cedând, în mod surprinzător, în duelul cu Gloria Buzău, 21-29, prin acest rezultat trimiţând titlul la Vâlcea. Matematic se mai poate schimba în ambele cazuri, însă este greu de crezut că oltencele îşi vor permite să irosească o şansă fabuloasă.
Minaur nu a beneficiat de nicio şansă în disputa de sub Tâmpa, controlată din start şi până la final de Corona. Braşovencele şi-au asigurat cele trei puncte încă de la jumătatea primei reprize, când aveau un avans de cinci goluri, 15-10, aproape dublat pe finalul reprizei, 16-7. Diferenţa de opt goluri la pauză, 16-8, s-a concretizat şi în partea secundă, chiar dacă gazdele s-au desprins inclusiv la zece goluri, 28-18 (56). Trei goluri marcate de oaspete în ultimele minute au închis tabela la 28-21, iar echipa se menţine pe poziţia a opta. • CS Minaur Baia Mare: Enache, Medvedova – Lisewska 6, Popescu 4, Tecar 4, Orşivschi 2, Burlachenko 2, Shteriova 2, Polocoşer 1, Seraficeanu 1, Bondar, Taivan, Lipară, Cîrstea. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Claudia Cetăţeanu.

Rezultatele etapei 24: CSM Slatina – HC Dunărea Brăila 18-22; CSU Cluj-Napoca – SCM Râmnicu Vâlcea 17-27; SCM Gloria Buzău – CSM Bucureşti 29-21; SCM Craiova – HC Zalău 31-25; CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – CSM Galaţi 32-20; ASC Corona 2010 Braşov – CS Minaur Baia Mare 28-21; CS Măgura Cisnădie a stat.
Etapa viitoare (duminică, 12 mai): HC Zalău – CS Minaur Baia Mare; HC Dunărea Brăila – CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud; CS Măgura Cisnădie – ASC Corona 2010 Braşov; CSM Galaţi – SCM Gloria Buzău; CSM Bucureşti – SCM Craiova; SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Slatina; CSU Cluj-Napoca stă.