Am evitat retrogradarea, trebuie să scăpăm şi de baraj

0
98

CSU Suceava – CS Minaur Baia Mare 24-29 (11-14)
CS Minaur Baia Mare a scăpat într-o proporţie covârşitoare de retrogradarea directă, după succesul din deplasare cu CSU Suceava, 24-29 (11-14), iar acum concentrarea s-a mutat şi pentru evitarea locurilor de baraj. Cu două victorii în cele două jocuri de acasă, Făgăraş şi Bacău, elevii lui Raul Fotonea pot să-şi îndeplinească şi acest obiectiv, indiferent de deznodământul celorlalte meciuri.
Echilibrul în disputa din Moldova s-a menţinut până în minutul 9, 3-3, Minaur preluând de aici încolo frâiele partidei. La jumătatea reprizei s-a desprins la trei goluri, 4-7, iar cu cinci minute înainte de finalul primului mitan aceasta să crească la cinci lungimi, 8-13. Avantajul echipei noastre după 30 de minute era de trei goluri, 11-14. Oaspeţii nu au mai repetat „isprăvile” altor meciuri, când au cedat în partea a doua, şi la Suceava s-au desprins decisiv, 16-23 (43). Finalul a consemnat o victorie la cinci goluri, 24-29, şi revenirea pe prima poziţie în Play-Out. • Arbitri: Claudiu Gorina / Florin Melencu (Craiova). Observator FRH: Marius Brumaru (Focşani). • Aruncări de la 7m: 4-3 (transformate: 4-2; a ratat Csepreghi). Minute de eliminare: 12-4. • CSU Suceava: Erhan, Andrei – Burlacu 5, Tîrzioru 4, Ciubotariu 4 (3 din 7 m), Lakovic 3, Petrea 2, Costea 2, Băican 2 (1 din 7 m), Sandu 1, Olariu 1, Dragnea, Adomnicăi, Şoldănescu. Antrenor: Adrian Chiruţ. • CS Minaur Baia Mare: Ţenghea, Apostu, Markelau – Brajovic 6, Csepreghi 6 (1 din 7 m), Botea 5, Vujadinovic 4, Cristescu 3, Haiduc 2, Marta 1, Nagy 1, Popescu 1 (din 7 m), Mureşan, Szabo, Ştefan. Antrenori: Raul Fotonea şi Alexandru Sabou.

Rezultatele etapei 7, Play-Out: CS HC Buzău 2012 – CS Universitatea Cluj-Napoca 35-26; CSU Suceava – CS Minaur Baia Mare 24-29; CSM Făgăraş – CSM Bacău (s-a disputat ieri).
Etapa viitoare (joi, 16 mai): CS Universitatea Cluj-Napoca – CSU Suceava; CS Minaur Baia Mare – CSM Făgăraş; CSM Bacău – CS HC Buzău 2012.