Învinşi după prelungiri

0
68

CSM Sighetu Marmaţiei – ABC Athletic Constanţa 80-84 (23-12, 15-23, 26-24, 10-15, 6-10)
ABC Athletic Constanţa a egalat situaţia la general cu CSM Sighetu Marmaţiei după victoria din manşa secundă, deznodământ decis după prelungiri, 80-84 (23-12, 15-23, 26-24, 10-15, 6-10).
Maramureşenii nu au mai repetat prestaţia din primul meci, chiar dacă primul sfert a aparţinut elevilor antrenaţi de Emil Kosztelnik, adjudecat cu 23-12. Constanţa a dominat sfertul secund şi l-a câştigat cu 15-23, pentru ca actul trei să revină sighetenilor, 26-24. Ultimul sfert s-a derulat sub semnul echilibrului, acontat în cele din urmă de Athletic Constanţa, la o diferenţă de cinci puncte, 10-15, exact cât avea nevoie pentru a trimite meciul în prelungiri. Trupa de malul mării s-a dovedit în decisiv mult mai conectată la importanţa partidei şi s-a impus cu 6-10, respectiv 80-84 la finalul întâlnirii, astfel că va exista un al treilea joc pentru desemnarea locului 13, care s-a derulat aseară în sala sporturilor din Constanţa. • CSM Sighetu Marmaţiei: Allan Thomas – 20 p (2×3), Gregory Edwards jr – 19 p (2×3), Christian Chiţu – 13 p (2×3), Ciprian Albu – 12 p, Mihali Kracz – 7 p, Andrei Dohi – 6 p (2×3), Joshua Turner – 3 p, Alin Iuga, Rareş Ardelean. Antrenor: Emil Kosztelnik.