AH Minaur Baia Mare, locul III la turneul final Valoare

0
58

Academia de Handbal Minaur Baia Mare s-a clasat pe locul III la turneul final Valoare al juniorilor II, derulat timp de cinci zile la Târgu Mureş. Echipa băimăreană a terminat Grupa A pe prima treaptă, în urma a două victorii şi o înfrângere, şi s-a calificat în semifinale.
În penultimul act a întâlnit pe CSM Bucureşti, formaţia din capitală impunându-se cu 33-40 (16-23). Academia Minaur a jucat finala mică împotriva celor de la CSM Bacău, de care a trecut cu 33-28 (13-13), luându-şi astfel revanşa pentru eşecul suferit în grupe. Turneul final Valoare al juniorilor II a fost adjudecat de SCM Politehnica Timişoara, care a dispus în ultimul act de CSM Bucureşti cu 25-23 (13-9).
Rezultate AH Minaur turneul final juniori II • Grupa A: AH Minaur – AHC Dobrogea Sud Constanţa 37-25 (15-14); AH Minaur – CSM Bacău 32-34 (14-16); LPS Piatra Neamţ – AH Minaur 35-38 (11-14). • Semifinale: AH Minaur – CSM Bucureşti 33-40 (16-23) • Finala mică: AH Minaur – CSM Bacău 33-28 (13-13) • Finala mare: CSM Bucureşti – SCM Politehnica Timişoara 23-25 (9-13). Clasamentul final: 1. SCM Politehnica Timişoara; 2. CSM Bucureşti; 3. Academia de Handbal Minaur Baia Mare; 4. CSM Bacău; 5. LPS Piatra Neamţ; 6. AHC Potaissa Turda; 7. AHC Dobrogea Sud Constanţa; 8. CSŞ Râmnicu Vâlcea.
Pe lângă medalia de bronz, AH Minaur Baia Mare a avut şi trei jucători în echipa turneului final, toţi la linia de 9 m. Teodor Buciuman a fost desemnat cel mai bun inter dreapta, Erik Pop cel mai bun centru, iar Ovidiu Ardelean a fost declarat cel mai bun inter stânga.
AH Minaur la turneul final: Denis Popovici, Nazar Papushak – Teodor Buciuman 38, Erik Pop 38, Emanuel Birtaş 28, Rareş Pop 25, Ovidiu Ardelean 18, Alexandru Cociotă 18, David Astalîş 4, Emil Ghibirdic 2, Andreas Hauler 1, Denis Konya 1, Bogdan Paul. Antrenor: Florin Mironescu.