România, tot mai departe de Olimpiadă

0
94

România nu a fost în stare să producă surpriza în primul meci pentru obținerea biletelor la Olimpiada de la Tokyo, tricolorele pierzând confruntarea cu multipla campioană Norvegia în turneul de la Podgorica, 24-29 (11-13), și mai păstrează șanse infime la ocuparea primelor două poziții.
Tricolorele au arătat o pozitivitate a omogenității jocului doar în prima repriză, când s-au luptat cu scandinavele de la egal la egal, după care în repriza a doua jocul a decurs cu totul altfel, Norvegia citind slăbiciunile din defensiva noastră, dar și tactica adoptată în compartimentul ofensiv. Un alt factor important din partea secundă a fost și maniera de arbitraj, una pro Norvegia, cuplul feminin danez luând multe decizii în defavoarea noastră în momentele cheie ale jocului. Trebuie să scoatem în evidență și faptul că anumite jucătoare nu s-au ridicat la valoarea lor, Eliza Buceschi, Cristina Laslo și Gabriela Perianu, jucătoare cu vechi state la echipa națională, neprinzând o zi deloc bună. Poate o vor face în meciul al doilea, decisivul cu Muntenegru, meci care a avut loc aseară. La cinci goluri ar trebui fetele antrenate de Adi Vasile să câștige duelul, cu condiția ca Muntenegru să înscrie mai mult de 24 de goluri. În acest moment, Muntenegru și Norvegia au acumulat câte 2 puncte, meciul dintre cele două, din prima zi a turneului, fiind tranșat de Muntenegru, 28-23.