Luptăm, în continuare, pentru titlu

0
113

CS Minaur Baia Mare – HC Zalău 32-29 (18-15)

CS Minaur s-a ales cu toate punctele din prima confruntare a returului, cea împotriva formației antrenate de Gheorghe Tadici, HC Zalău, scor 32-29 (18-15), și a egalat-o pe CSM București în ierarhia la zi a Ligii Florilor, însă gruparea din capitală urma să joace după echipa noastră.
Meciul cu trupa din județul vecin a fost unul liniștit pentru fetele pregătite de Costică Buceschi, asta până în minutul 48, când lucrurile au început să se agite pentru echipa de pe locul secund. Minaur a condus la diferențe apreciabile pe parcursul primei reprize – 8-4 (11), 10-6 (14), 13-7 (17), diferență redusă la jumătate la finalul reprizei, 18-15. Băimărencele și-au păstrat constanța și în partea secundă – 22-16 (36), 27-23 (43), convinse fiind că meciul se îndreaptă către un rezultat normal. Însă fetele lui Tadici nu și-au spus ultimul cuvânt și au marcat la foc automat cinci goluri consecutive – 27-28 (51). Începem să tremurăm pentru cele trei puncte, dar zălăuancele se sperie, probabil, că sunt aproape de o victorie imensă, și irosesc trei aruncări de la 7 m. În cele din urmă echipa mai valoroasă a avut câștig de cauză și Minaur s-a impus cu 32-29.
În etapa a doua a returului, CS Minaur va întâlni azi, 27 aprilie, de la ora 18.30 (TVR 1), pe Rapid București, echipă cu care a remizat în turul campionatului, 26-26.
• Sala LPS din Bistrița. • Arbitri: Adrian Manafu (București) / Daniel Pavel (Buzău). Observator FRH: Remus Cojocaru (Brașov). • Aruncări de la 7 m: 6-8 (transformate 4-4; au ratat Lavko și A. Popa, respectiv Severin, Mitrache, Dindiligan și Prycop). Minute de eliminare: 18-2 (Burlachenko a primit în minutul 59 cartonașul roșu pentru trei eliminări). • CS Minaur Baia Mare: Enache (3 intervenții, a apărat un 7 m), Idehn (3 intervenții, a apărat un 7 m) – Laslo 11, Lavko 7 (2 din 7 m), Kovacevic 5 (2 din 7 m), Blohm 4, Fujita 2, A. Popa 1, Polocoșer 1, Cioca 1, Seraficeanu, Burlachenko, Tănasie, Araujo. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu. • HC Zalău: Teodorescu, Kelemen (1 gol) – Jlezi 7, Mitrache 6 (3 din 7 m), Popescu 4, Dindiligan 3, Severin 3 (1 din 7 m), Lazea 2, Mihart 2, Berbece 1, Pricop, Nichitean, Ivan, Vrabie, Șerban. Antrenor: Gheorghe Tadici.
Programul etapei 17, Bistrița (marți, 27 aprilie): CS Dacia Mioveni – CSU Cluj-Napoca (ora 10.30, Sala Polivalentă); HC Zalău – CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud (ora 12.00, Sala LPS); CSM Galați – HC Dunărea Brăila (ora 13.15, Sala Polivalentă); CSM Slatina – SCM Râmnicu Vâlcea (ora 14.45, Sala LPS); SCM Gloria Buzău – CS Măgura Cisnădie (ora 16.00, Sala Polivalentă, TVR 2); CS Activ Prahova Ploiești – CSM București (ora 17.30, Sala LPS); CS Rapid București – CS Minaur Baia Mare (ora 18.30, TVR 1, Sala Polivalentă). SCM Craiova stă.