Puncte rezolvate după pauză

0
119

CS Minaur Baia Mare – SCM Zalău 3-2 (0-1)

Derby-ul Seriei 10, dintre CS Minaur Baia Mare și SCM Zalău, a fost soluționat de formația de sub ”Dealul Florilor”, scor 3-2 (0-1), formație care-și continuă parcursul ireproșabil. Însă cele trei puncte au fost contabilizate după pauză, la finalul primelor 45 de minute oaspeții deținând avantaj fragil.
SCM Zalău a început în forță meciul de pe Stadionul ”Viorel Mateianu” și a deschis scorul la prima oportunitate, în minutul 7, Jurj reluând din fața porții o centrare venită din stânga. Băimărenii au reacționat doar după pauză, în minutul 47, Chinde restabilind egalitatea cu un șut de la 10 m. Ciprian Stanciu, care a fost doar rezervă, după prestația pozitivă din ultimele două meciuri, a intrat și a rezolvat ecuația celor trei puncte cu două goluri. Primul, în minutul 73, dintr-o lovitură liberă de la 17 m, cu o finalitate senzațională, iar al doilea în secvențele de final, din penalty. Tot în secvențele de final au redus din handicap și oaspeții, prin Dulap, dar inutil, fiindcă situația învingătoarei era deja cunoscută.
• CS Minaur Baia Mare: Gudea – Potcoavă, Oiță, R. Lazăr, D. Simion, D. Matei, Donca (86, R. Rus), Chinde (61, Ciocan), Micaș, Văsălie (77, Jucan), Batchabi (61, C. Stanciu. Antrenor: Ciprian Danciu.
• SCM Zalău: Mureșan – Ilieș (80, A. Jula), Moisi (49, L. Kis), Dulap, Berci (80, Onicaș), A. Nagy (60, Forna), Calugher, R. Stanciu, Negruț, Jurj, Logon. Antrenor: George Zima.