Mii de turişti în Băiuţ în week-end!

0
105

La finele săptămânii trecute a fost forfotă mare în Comuna Băiuţ. Asta deoarece zona a fost vizitată de mii de oameni, veniţi de prin toate colţurile ţării, dar şi din străinătate.
Asta cu ocazia a două evenimente importante pentru comunitate: Rock N’Road Festival – ediţia a XII-a şi Ziua Minerului. ”Închiderea minelor a fost pentru noi un mare şoc. O parte din locuitori au fost nevoiţi să plece în alte zone din ţară sau în afara ei, în căutarea unei surse de venit. Acestă plecare a lor este o mare pierdere pentru comuna noastră, pe toate planurile. Odată cu închiderea mineritului, peste comuna noastră s-a aşternut liniştea. Impactul a fost foarte mare şi mai avem şi acum nostalgia zgomotului autobuzelor şi dubelor care transportau minerii, sau a forfotei de la cantina unde aceştia îşi luau masa caldă, la intrarea în şut. Tocmai de aceea, principala noastră preocupare şi mare provocare este de a găsi soluţii alternative pentru un trai decent. Şi după toate studiile şi strategiile de viitor, singura alternativă de succes este turismul. Şi ca dovadă că acest lucru este posibil, în sfârşitul de săptămână ce tocmai s-a încheiat, în Baiuţ am avut câteva mii de turişti, din toată ţara, dar şi din strainatate – Ungaria, Germania, Slovacia, Italia şi Franţa”, au spus cei din administraţia locală a comunei Băiuţ.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.