Comuna Suciu de Sus face un pas important spre un viitor mai verde și mai eficient! Asta după ce, la Ministerul Energiei, a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea parcului fotovoltaic din comună, o investiție esențială pentru dezvoltarea durabilă a comunității de aici.
Ce înseamnă acest proiect pentru comună? Că va produce energie electrică din surse regenerabile, folosind energia solară – curată, gratuită și nelimitată. Apoi Suciu de Sus își va reduce semnificativ cheltuielile cu iluminatul public, ceea ce înseamnă bani economisiți la bugetul local. Acești bani vor putea fi folosiți în alte proiecte pentru comunitate, cum ar fi infrastructura, educația sau serviciile publice. Nu în ultimul rând, se protejează mediul înconjurător, contribuind astfel și la un viitor mai curat pentru copiii comunei. Comuna face în acest fel un pas concret spre independența energetică, reducându-și dependența de sursele externe de electricitate. În Maramureș, tot mai multe UAT-uri au ales această cale, având în implementare asemenea proiecte. Pionierul în acest domeniu al producerii de energie a fost Primăria Seini, cu a ei stație de biogaz, din care se produce în final energie electrică.






























