Norvegia, regina Europei

0
55

Norvegia a câștigat Campionatul European de handbal feminin – EHF EURO 2020 din Danemarca, după ce a învins Franța în finală, cu scorul de 22-20 (14-10), duminică seara, la Herning.
Norvegia și-a trecut în palmares al optulea său titlu european, după ce a învins chiar campioana en titre. Norvegia a pus astfel capăt unei perioade fără medalie câștigată la turneele internaționale majore, care data de la argintul Mondial obținut în 2017 în Germania. La ediția precedentă a Campionatului European, în 2018, scandinavele au încheiat pe locul 5, iar la Mondialul din 2019 au încheiat pe patru. Ultima medalie de aur data din 2016, de la Europeanul din Suedia.
Franța își completează palmaresul european cu o medalie de argint, după aurul din 2018 și bronzul din 2002, 2006 și 2016.
În finala mică, Croația a realizat surpriza, de altfel aceasta fiind și revelația turneului final, învingând țara organizatoare Danemarca, 25-19 (11-11), obținând medaliile de bronz.

Echipa ideală a CE

Organizatorii au dat publicității echipa ideală a turneului, top realizat în urma voturilor furnizate de fani. România nu are nici o jucătoare în acest top, chiar dacă pivotul Lorena Ostase a fost nominalizată. Pe acest post s-a regăsit, tot la nominalizări și actuala componentă a CS Minaur Baia Mare, suedeza Linn Blohm. În schimb, în echipa ideală a CE din Danemarca și-a făcut loc fosta jucătoare a HCM Baia Mare, norvegianca Camilla Herrem.

EHF EURO 2020 All-star Team

• Portar: Sandr Toft (Danemerca); Extremă stânga: Camilla Herrem (Norvegia); Inter stânga: Vladlena Bobrovnikova (Rusia); Centru: Stine Oftedal (Norvegia); Pivot: Ana Debelic (Croația); Inter dreapta: Nora Mork (Norvegia); Extremă dreapta: Jovanka Radicevic (Muntenegru); Apărătoare: Line Haugsted (Danemarca); MVP: Estelle Nze Minko (Franța).

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.