Se reabilitează clădirea primăriei și a liceului din Seini

0
82

În curând începe reabilitarea clădirii Primăriei Seini. Mai precis, până la finele lunii august vor începe lucrările, care se vor întinde pe o perioadă de aproximativ șase luni.
Reabilitarea clădirii va reduce necesarul de energie primară cu cel puțin 30%, scăderea gazelor cu efect de seră și creștea calității vieții. De asemenea, va fi sporit gradul de confort termic și se vor reduce și costurile de încălzire.
„Este vorba despre reabilitarea primăriei, atât a corpului A, cât și a corpului B. Lucrările vor începe undeva la final de luna august, o să venim cu amănunte, pentru a vă informa unde veți putea să găsiți birourile primăriei pe o perioadă de aproximativ șase luni, atât cât vor dura lucrările de reabilitare”, spune primarul Gabriela Tulbure.
Proiectul este finanțat prin Programul Național de Reabilitare și Reziliență (PNNR) și va cuprinde lucrările de izolare termică, panouri solare, instalații electrice, termice. „Toate vor fi schimbate pentru că sunt destul de vechi și avem probleme cu aceste instalații”, mai spune ea.
De asemenea, se reabilitează liceul din localitate. „Acolo vor intra în reabilitare toate corpurile de pe strada Victoriei, respectiv A. B, precum și cantina. Vom reveni la începutul anului școlar cu amănunte prin care vom anunța părinții și elevii cum se vor desfășura orele în anul școlar 2024-2025”, mai spune primarul.
În plus, după reabilitarea și dotarea unității de învățământ, elevii vor beneficia și de o masă caldă.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.