• Suntem unul întru Cristos! Robertum Franciscum Prevost – Leon al XIV-lea •
Joi, 8 mai, din Conclavul întrunit în Capela Sixtină să aleagă noul Papă a ieșit „Fumata Bianca” (fumul alb). La ora 18.08 am aflat cel de-al 267-lea PAPĂ, după 4 scrutinuri, chiar mai repede decât a fost ales Ponteficele Francisc – Jorge Mario Bergoglio (după 5 scrutinuri în 2013, tot în a doua zi de alegeri).
Cei 133 de cardinali au căzut de acord, și nu cred că este o coincidență, sau poate Duhul Sfânt le-a deschis mințile și inimile, ca tocmai ieri (NR: joi) să aleagă un nou Papă, când lumea catolică sărbătorea „Madonna di Pompei”!
Probabil ați urmărit cu nerăbdare etapele până la anunțarea noului Papă în balconul central din Bazilica Sfântul Petru (loggia delle benedizioni), în sunetul clopotelor: cardinalul ales drept Pontefice a intrat în „camera lacrimilor”, unde a fost îmbrăcat în veșminte albe papale, apoi cardinalul decan, Re, l-a întrebat pe noul ales dacă acceptă să fie Papa și ce nume preferă să poarte; Noul Papa a mulțumit celor 132 de confrați cardinali, printr-o caldă și sinceră îmbrățișare, după care a fost însoțit către „balconul binecuvântărilor”, loja centrală a fațadei bazilicii Sfântul Petru, unde protodiaconul Dominique Mamberti a pronunțat: HABEMUS PAPAM!
ROBERT FRANCIS PREVOST, PAPA LEON al XIV-lea, este primul PAPĂ American. Născut la Chicago, pe 14 septembrie 1955, cu tată francez, cu origini italiene și mama spaniolă, „fiu al Sfântului Augustin”- cum a declarat Prevost – deci Augustinian, din 1977. În 1982 a venit la Roma pentru a studia Dreptul Canonic la Universitatea San Tommaso D’Acquino; 1985/1999 a fost sacerdot misionar în Peru, printre cei nevoiași, precum Papa Bergoglio; 2015 a fost numit Episcop de Chiclayo în Peru; 2018 – Vicepreședinte al Conferinței episcopale peruviana; 2019 – numit, de către Papa Francisc, membru al Congregației pentru Cler; 2020 – Membru al Congregației pentru episcopi și Administrator Apostolic al parohiei din Callao; 2023 – Prefect al Dicasterului pentru Episcopi, Președinte al Comisiei Pontificale pentru America Latină.
ROBERT FRANCIS PREVOST a fost făcut cardinal în 2023 de către Papa Francisc și a fost un colaborator apropiat al defunctului Pontificia argentinian, continuându-i dedicația față de cei nevoiași prin sejurul lui în America Latină. Pe 6 februarie 2025 a fost ales episcop al Bisericii Suburbicale din Albano Laziale (Roma).
Din balconul bazilicii și-a început discursul URBI ET ORBI cu expresia: „Che la Pace sia con Voi tutti!” (Pacea să fie cu Voi toți)! Semn că Papa LEON al XIV-lea își dorește o biserică bazată pe dialog, dragoste pentru semeni și PACE! Să ne rugăm împreună pentru noi toți și să mergem/umblăm împreună pe calea înspre patria pe care Dumnezeu a pregătit-o! „Dumnezeu ne iubește pe toți la fel! Răul nu va învinge! Mână în mână vom reuși să înaintăm, iar umanitatea va ieși din acest impas! Să fie o pace dezarmată și dezarmantă!
Julia-Sandra VÎRSTA
Vatican, 8 mai 2025