Academica Recea a câștigat Cupa României

0
193

Academica Recea a câștigat faza județeană a Cupei României la fotbal, după ce în ultimul act a dispus de Avântul Bârsana. Contrar așteptărilor, liderul din Seria Nord a început mai concentrată finala disputată pe Stadionul Solovan din Sighetu Marmației și a condus cu 2-0 în prima repriză. Tot în prima parte, Academica a redus din diferență, pentru ca egalarea mult așteptată să survină în repriza secundă. Meciul a decurs, în continuare, de așa natură încât finalistele au avut nevoie de prelungiri. Echipa din Recea a fost mai precisă și va reprezenta județul la faza națională în urma victoriei cu 6-3 (1-2, 2-2, 2-2).
În deschiderea finalei, pe stadionul sighetean s-a derulat finala campionatului județean de juniori A1 între CSO Minerul Baia Sprie, câștigătoarea Seriei Sud, respectiv CS Plimob Sighetu Marmației, câștigătoarea Seriei Nord. Victoria a revenit echipei din Sighet cu scorul de 5-1 (2-0).