0
281
© sportuldoljean.ro

• Universitatea Craiova – CS Minaur Baia Mare II 32-30 (18-13) •

CS Minaur II a cedat cu greu în deplasarea de la Universitatea Craiova, tinerii jucători antrenaţi de Florin Mironescu pierzînd cu 32-30 (18-13). Băimărenii au avut o prestaţie care i-a adus aproape de cucerirea cel puţin a unui punct, însă oaspeţii nu au avut constanţă în joc, alternînd momentele excelente cu cele mai puţin reuşite. Iar debutul duelului din Bănie a început cu oaspeţii la conducere, 2-3 (6′), după care avantajul s-a transformat la trei goluri, 5-8 (14′), 6-9 (15′). Rolurile s-au inversat în numai cinci minute, oltenii marcînd şase goluri consecutive, 12-9. Universitatea şi-a mărit ecartul chiar şi la cinci goluri, 17-12 (28′), diferenţă cu care s-a şi încheiat prima parte, 18-13. Partea secundă aparţine tot craiovenilor, care-şi măresc avantajul la şase goluri, 20-14 (32′). Dar jucătorii băimăreni au o perioadă de opt minute în care înscriu de nouă ori consecutiv şi scorul devine 20-23 (40′). Oltenii au, din nou, forţa să revină şi în minutul 46 se consemnează egalitate, 24-24. Finalul devine electrizant şi şansa surîde trupei din Bănie, care ia un avans de două goluri, 29-27 (52′). Oaspeţii se apropie la un gol în ultimele trei minute, 30-29, însă craiovenii nu mai pierd jocul din mînă şi cîştigă cu 32-30. • CS Minaur Baia Mare II: R. Apostu, Simulescu – Pomian 2, Makaria 5, Stoean 2, Bledea, Dedea 7, Szabo 6, Lenghel 1, Crainic, Armaş 2, Boşca 5. Antrenor: Florin Mironescu.

Rezultatele etapei 7: CSM Şcolar Reşiţa – CNE Sighişoara 29-22; Universitatea Craiova – CS Minaur Baia Mare II 32-30; CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu – CS Universitatea Cluj-Napoca 31-25; HCM Sighişoara – Adep Satu Mare 35-25; HC Sibiu – CSM Oradea 29-35; CS Universitar Politehnica Timişoara a stat.
Etapa viitoare (duminică, 12 noiembrie): Adep Satu Mare – Universitatea Craiova; CS Universitatea Cluj-Napoca – CSM Şcolar Reşiţa; CS Universitar Politehnica Timişoara – HC Sibiu; CSM Oradea – CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu; CNE Sighişoara – HCM Sighişoara (marţi, 14 noiembrie); CS Minaur Baia Mare II stă.