Șișeștiul trece la colectarea selectivă a deșeurilor din august

1
94

Administrația publică locală din Șișești anunță cetățenii că începând de luna viitoare în comună se va colecta selectiv deșeurile menajere. Astfel, cetățenii trebuie să respecte indicațiile legate de fiecare fel de pubelă în parte, pentru a exista un cost cât mai scăzut de salubrizare.
Cei care nu și-au ridicat pubelele până acum, acestea le vor fi distribuite de către angajații primăriei: ”Vă informăm că până la data de 17 iulie 2020, reprezentanții primăriei comunei Șișești vor distribui locuitorilor comunei noastre pubelele care nu au fost ridicate. Începând cu 19 iulie 2020, după ridicarea deșeurilor din a treia sâmbătă a lunii iulie, locuitorii comunei sunt rugați să înceapă depozitarea selectivă a deșeurilor în pubelele primite de la primărie, deoarece în luna august ridicarea deșeurilor se va face selectiv, după următorul program: a treia sâmbătă din lună se vor ridica deșeurile din pubela neagră (deșeu menajer – amestec); a patra sâmbătă din lună se vor colecta deșeurile din pubela galbenă (plastic și metal). Pubela albastră, în care se va depozita hârtia/cartonul va fi distribuită în toamna acestui an, iar ridicarea deșeurilor depozitate în aceasta se va face odată la trei luni. Subliniem faptul că taxa pentru colectarea deșeului menajer amestec (pubela neagră) este mult mai mare, de aceea vă rugăm să tratați cu seriozitate această problemă, astfel încât plasticul și metalul să fie depozitate în pubela cu capac galben, hârtia și cartonul în pubela albastră, deșeul biodegradabil în recipientul pentru compost, iar pentru pubela neagră să rămână o cantitate cât mai mică de deșeu. În prezent, în comuna Șișești, taxa pentru salubrizare este de 65 lei/gospodărie /an. În concluzie, începând cu luna august, în comuna noastră se implementează sistemul de colectare selectivă a deșeurilor! Surplusul de deșeu se va depozita, de asemenea, selectiv în containerele de tip igloo amplasate în diferite puncte din comună. Nu uitați că responsabilitatea pentru un mediu mai curat și sănătos este a fiecăruia dintre noi”, a explicat primarul Șișeștiului, Ioan Mircea Tentiș.

1 COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.