Punct mare

0
104

SCM Politehnica Timişoara – CS Minaur Baia Mare 26-26 (12-11)

CS Minaur a smuls un punct mare în deplasarea de la SCM Politehnica Timişoara, 26-26 (12-11), în dauna unui adversar care cedează greu puncte în disputele de acasă. Băimărenii au fost chiar aproape de victorie, având un avans de trei goluri în ultimele cinci minute, dar gazdele au revenit şi puteau chiar câştiga, însă au irosit ultimul atac.
Oaspeţii au avut un debut favorabil şi au condus cu 1-3 (6′), dar până la mijlocul reprizei Poli a întors rezultatul, 7-5 (14′). Minaur a egalat la 8, dar bănăţenii s-au desprins din nou la două goluri, 11-9 (28′), pentru ca la pauză să aibă avantaj minim, 12-11. Începutul părţii secunde aparţine tot gazdelor, 16-14 (37′), dar într-un minut băimărenii înscriu de două ori, 16-16. O perioadă se merge cap la cap, după care Minaur are o perioadă extraordinară şi se desprinde la trei lungimi, 21-24 (54′). Timişoara dă semne de resuscitare şi înscrie de trei ori la rând, 24-24 (58), perioadă în care oaspeţii au irosit trei atacuri. Conducem iarăşi, însă la limită, 25-26 (59′), gazdele egalează în ultimul minut, irosim un nou atac, la fel se întâmplă şi în tabăra cealaltă şi se încheie egal, 26-26. • Sala „Constantin Jude”. Spectatori, aproximativ 1.000. • Arbitri: Gabriel Badiu / Ioan Barbu (Cluj-Napoca). Observator FRH: Horațiu Belu (Bucu­rești). • Aruncări de la 7 m: 5-5 (transformate: 4-4; au ratat Marjanovic, respectiv Csepreghi). Minute de eliminare: 8-12. • SCM Politehnica Timișoara: Babasafari (9 intervenții, a apărat un 7 m), Varo, Rusu – Marjanovic 8 (4 din 7 m), Pribanic 6, Fenici 5, Sadoveac 3, Șomlea 2, Fl. Cîmpan 2, Păiuș, Vuk Milosevic, Irimescu, Baican, Năstăsie. Antrenori: Pero Milosevic, Lucian Ghiulai. • CS Minaur Baia Mare: Ciobanu (7 intervenții, a apărat un 7 m), Țenghea (3 inter­venții) – Csepreghi 7 (3 din 7 m), Cristescu 3, Coric 3, Botea 3, Brajovic 3, Kotrc 2 (1 din 7 m), Haiduc 2, Mureșan 1, Cip 1, Vojvodic 1, Nagy, Buzle, Bera, Căbuț. Antrenori: Stephane Plantin și Alexandru Sabou.

Rezultatele etapei 2: CSM Reşiţa – CSM Bacău 30-37; CS HC Buzău 2012 – CSM Focşani 2007 23-28; AHC Dobrogea Sud Constanţa – AHC Potaissa Turda 27-32; SCM Politehnica Timişoara – CS Minaur Baia Mare 26-26; AHC Dunărea Călăraşi – CSA Steaua Bucureşti 28-28; CSM Vaslui – CSM Făgăraş 28-23; CSM Bucureşti – CS Dinamo Bucureşti (azi, 7 septembrie, ora 12.30, TVR 1).
Etapa viitoare • Sâmbătă, 14 septembrie: AHC Potaissa Turda – SCM Politehnica Timişoara, ora 11.00, TVR 2; CSM Bacău – CS HC Buzău 2012, ora 18.00 • Duminică, 15 septembrie: CSA Steaua Bucureşti – CSM Reşiţa; CS Minaur Baia Mare – AHC Dunărea Călăraşi; CSM Făgăraş – CSM Bucureşti; CSM Focşani 2007 – CSM Vaslui; CS Dinamo Bucureşti – AHC Dobrogea Sud Constanţa, ora 15.30, TVR 1.