Am spulberat campioana Ungariei!

0
626

• HCM Baia Mare – FTC-Rail Cargo Hungaria 32-24 (16-14) •

HCM Baia Mare merge impecabil în Grupa Principală 1 şi în etapa a treia a învins, fără drept de apel, campioana Ungariei. Vicecampioana României a dispus, vineri seara, în polivalenta băimăreană, de FTC-Rail Cargo Hungaria, cu scorul de 32-24 (16-14), şi a ajuns la trei victorii din tot atîtea partide, contabilizînd 6 puncte. Echipa lui Aurelian Roşca şi Ioan Băban nu a lăsat nicio şansă adversarului, avînd o evoluţie perfectă şi făcînd ca speranţele unei calificări în sferturile CL să crească. Allison Pineau a avut, din nou, o prestaţie încîntătoare, franţuzoaica dirijînd fiecare atac cu măiestrie, demonstrînd că este o jucătoare extrem de valoroasă şi că traseul HCM-ului din Champions League se datorează în mare măsură şi inteligenţei sale. De asemenea, Pineau a fost, din nou, principala marcatoare a echipei noastre, cu cele 10 goluri înscrise consolidîndu-şi poziţia de lider în topul golgheterelor. Pineau a arătat că este o jucătoare care poate face faţă cu brio şi în defensivă, Paula Ungureanu fiind şi ea una dintre piesele cheie ale acestei victorii extraordinare, portarul HCM-ului şi al României intervenind providenţial în momentele importante ale partidei. HCM Baia Mare a urcat pe poziţia a treia în clasamentul Grupei Principale 1, la egalitate cu Larvik şi Fleury, ultima dintre ele producînd marea surpriză a acestei etape, învingînd chiar pe terenul norvegiencelor. Cu aceste rezultate, lupta a devenit şi mai interesantă, HCM Baia Mare avînd nevoie, pentru a fi sigură de calificarea în sferturi, de două victorii.
melindaDo Nascimento deschide scorul în minutul 2, pentru ca Szucsanszki să egaleze imediat. Cap la cap se va merge pînă în minutul 12, cînd gazdele se vor duce pentru prima oară în acest duel româno-maghiar la două goluri – 6-4. La jumătatea primei reprize, de la scorul de 8-7, vicecampioana României va înscrie, prin Pineau, Perianu şi Jezic, de trei ori consecutiv: 11-7 (19′). HCM Baia Mare se desprinde chiar şi la cinci goluri – 13-8 (21′). Gabor Elek şi echipa sa sînt debusolaţi şi tehnicianul maghiar solicită, deja, al doilea timp de odihnă. Elevele lui Roşca şi Băban joacă cu aceeaşi determinare şi ambiţie şi păstrează avansul de cinci goluri şi cu trei minute înainte de final: 16-11. Relaxarea din finalul primei părţi face ca Ferencvaros să mai reducă din diferenţă şi la pauză HCM Baia Mare are avans de numai două goluri: 16-14.
În debutul părţii secunde, campioana Ungariei va veni în spatele româncelor la numai un gol: 16-15 (32′), 17-16 (36′). Ecuaţia învingătoarei a stat sub semnul necunoscutei pînă în minutul 40, la scorul de 19-18. De aici încolo, HCM Baia Mare a zburdat pur şi simplu pe teren, făcînd o instrucţie adevărată cu adversarul: 21-18 (42′), 24-19 (45′), 27-20 (48′), 28-21 (50′). Diferenţa a crescut şi la opt goluri – 29-21 (52′) 30-22 (56), 31-23 (57′), iar peste un minut aceasta să fie chiar şi de nouă – 32-23. S-a terminat 32-24 pentru HCM Baia Mare, care a făcut probabil cel mai bun meci din acest sezon şi a produs o bucurie de nedescris în rîndul celor peste 2.000 de suporteri. Încă o dată iubitorii handbalului băimărean au fost la înălţime, creînd o atmosferă de vis şi acoperind de fiecare dată scandările celor aproximativ 200 de suporteri maghiari.
• Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 2.500. • Au arbitrat: Michalis Tzaferopoulos şi Andreas Bethmann (Grecia). Delegat EHF: Vladimir Sokol (Croaţia). • Aruncări de la 7 m: 5-6 (transformate 4-4; au ratat Pineau, respectiv Szekerczes şi Pena Abaurrea). Minute de eliminare: 2-2. • HCM Baia Mare: Ungureanu (10 intervenţi, a apărat 2 de 7 m), Munteanu – Pineau 10 (4 din 7 m), Geiger 4, Perianu 4, Ardean Elisei 4, Jezic 4, Do Nascimento 2, Abbingh 2, Nechita 2, Szucs, Marin, Tănăsie, Tătar, Preda, Vizitiu. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban. • FTC-Rail Cargo Hungaria: Szikora (6), Tomasevic (4, a apărat un 7 m) – Pena Abaurrea 9, Szekerczes 4 (4), Schatzl 3, Szollosi-Zacsik 3, Pappne Szamoransky 2, Szucsan­szki 1, Lukacs 1, Hornyak 1, Cifra, Szarka, Szekeres, Meszaros, Kovacsicz, Hafra. Antrenori: Gabor Elek – principal şi Orsolya Verten – secund.

clas hcm 8feb2016Rezultatele etapei 3 din Grupa Principală 1: HCM Baia Mare – FTC-Rail Cargo Hungaria 32-24; Rostov-Don – Thuringer HC 30-24; Larvik HK – Fleury Loiret Handball 26-31.
Etapa viitoare • Sîmbătă, 13 februarie: FTC-Rail Cargo Hungaria – Rostov-Don, ora 16 • Duminică, 14 februarie: Thuringer HC – Larvik HK, ora 15; Fleury Loiret Handball – HCM Baia Mare, ora 20.