Fiecare zi de vară are ceva bun, chiar şi când e foarte cald şi îngheţata se topeşte văzând cu ochii, trebuie s-o mâncăm mai repede. Şi mai multă, neapărat mai multă! Iar când ploaia furioasă strică planurile de plimbare, se-aşterne răcoarea şi mirosul de după ploaie pare cel mai frumos din lume. La Muzeul de Artă din Baia Mare, vara este despre zile lungi, oameni dragi, pauze liniştite, amintiri frumoase – într-o expoziţie în care muzeografii au adunat tot ce-i mai bun şi mai frumos, să ne-ajungă pentru tot anul. Expoziţia temporară propusă pentru vara anului 2017 este chiar portretul anotimpului. Aceasta reuneşte 36 de lucrări din patrimoniul Muzeului Judeţean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare», care pot fi vizitate de marţi până duminică între 10,00 şi 17,00, la sediul muzeului, Baia Mare, str. 1 Mai nr. 8. Vara la Muzeu e răcoare!
Expoziţia este curajoasă: lucrarea surprinzătoare a lui Francisc Şirato, alăturarea îndrăzneaţă a peisajelor lui Traian Bilţiu-Dăncuş şi Camil Ressu, dar şi alte lucrări nemaivăzute de publicul băimărean.
Muzeul ne propune să ne bucurăm împreună de vară, fie că suntem plecaţi în concedii exotice, fie pe prispa bunicilor, fie cu prietenii în parc sau (încă) prizonieri la birou şi să ne facem loc în program pentru a vizita expoziţia permanentă de vară. (I.N.)





























