Trei puncte şi consolidarea locului trei

0
450

Academia Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 28-20 (15-9)

Academia Minaur Baia Mare are un parcurs de excepţie în campionatul Diviziei A, Seria B şi a cîştigat clar duelul cu Universitatea Craiova de pe teren propriu, totodată fiind şi un meci important pentru bătălia locului trei.
Elevii lui Iuliu Varady au trecut lejer de olteni şi au învins cu 28-20, după ce la pauză gazdele conduceau cu şase goluri – 15-9. În prima parte, echilibrul s-a menţinut pînă spre finalul celor 30 de minute, în ultimele şapte minute Academia desprinzîndu-se pe tabelă: 11-8 şi 15-9. În partea secundă gazdele nu mai dau nici o şansă adversarului şi, în minutul 49, se distanţează la opt goluri – 24-16, pentru ca avantajul să crească şi la nouă goluri în ultimul minut – 28-19. Academia Minaur se impune cu 28-20 şi, în etapa viitoare, va avea loc o nouă dispută directă pentru podium cu CSM Oradea, în deplasare, ambele formaţii aflîndu-se la egalitate. • Academia Minaur Baia Mare: Cristian Niculai, Bogdan Porumb, Andrei Balint – Tudor Botea 5 goluri, Călin Căbuţ 4, Eric Bărbuş 3, Robert Nagy 3, Bogdan Stoean 3, Viorel Boşca 3, Alexandru Andrei 3, Robert Erni 2, Pavel Sângeorzan 1, Adrian Dedea 1, Tudor Boer, Mihai Cotuna.

clas1Rezultatele etapei 20: CNE Sighişoara – CSM Oradea 39-55; Academia Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 28-20; Politehnica II Timişoara – CSM Făgăraş 27-33; HCM Sighişoara – CSM Satu Mare 35-36. Partida HC Sibiu – Universitatea Cluj-Napoca se dispută miercuri, 23 martie. CSU CNOT Braşov şi ACS Muhlbach Sebeş au stat.

Etapa viitoare • Vineri, 25 martie: CSM Făgăraş – HCM Sighişoara • Sîmbătă, 26 martie: CSM Oradea – Academia Minaur Baia Mare • Duminică, 27 martie: ACS Muhlbach Sebeş – Politehnica II Timişoara; CSM Satu Mare – CSU CNOT Braşov • Miercuri, 20 aprilie: Universitatea Cluj-Napoca – CNE Sighişoara. HC Sibiu şi Universitatea Craiova stau.