Divizia A. Seria B. CSM Făgăraş – Academia de Handbal Minaur Baia Mare 33-31 (16-19)

0
760
Tudor Botea, principalul marcator al Academiei la Făgăraş

Academia de Handbal Minaur Baia Mare a fost aproape de a realiza surpriza etapei cu numărul cinci din seria B a Diviziei A, pe te­renul liderului CSM Făgăraş. Echipa noastră a condus la pauză cu 16-19, însă la final gazdele s-au impus la două goluri dife­renţă, scor 33-31.

Gazdele au început mai bine jocul, conducînd cu 6-3 după primele şapte minute de joc, însă Academia de Handbal Minaur a revenit pe tabela de marcaj şi a reuşit să egaleze la mijlocul primului mitan, scor 9-9. Şase minute mai tîrziu, echipa noastră a luat un avantaj considerabil, conducînd cu 10-14. Cu cinci minute înainte de final, CSM Făgăraş a înjumătăţit avantajul echipei noastre, scorul devenind 14-16. La pauză, Academia de Handbal Minaur a intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 16-19. Imediat după reluare, gazdele s-au apropiat la un singur gol, scor 18-19, însă pentru puţin timp, deoarece în minutul 38, Academia de Hand­bal Minaur a înregistrat cel mai mare avantaj din acest meci (6 goluri), scor 18-24. Handbaliştii de la CSM Făgăraş nu s-au dat bătuţi şi au reuşit să micşoreze avantajul nostru cu fiecare minut scurs. Cu şase minute înainte de final, gazdele au reuşit să revină în avantaj, scor 29-28 şi au încheiat victorioase meciul, impunîndu-se la finalul celor 60 de minute cu scorul de 33-31. • Academia de Handbal Minaur Baia Mare: Niculai, Balint – Botea 8, Nagy 7, Andrei 6, Erni 5, Căbuţ 3, Bărbuş 2, Dedea, Pomian, Cotună, Sângeorzan.
Pentru Academia de Hand­bal Minaur este a doua înfrîngere consecutivă în acest sezon, după ce etapa trecută a pierdut pe teren propriu împotriva echipei CSM Satu Mare, scor 21-25.
În etapa următoare, Academia de Handbal Minaur va evolua pe teren propriu împotriva echipei ACS Muhlbach Sebeş, în etapa cu numărul şase din Divizia A.

clas06oct15hRezultatele etapei 5: CSM Oradea – Universitatea Cluj-Napoca 33-34; CSM Satu Mare – HC Argeş Piteşti 33-24; CSM Făgăraş – Academia de Handbal Minaur Baia Mare 33-31; CSU CNOT Braşov – CH CSU Politehnica Timişoara 33-26; Universitatea Craiova – HC Sibiu 42-39; ACS Muhlbach Sebeş – CNE Sighişoara 34-28. HCM Sighişoara a stat.

Etapa viitoare (duminică, 11 octombrie): HC Sibiu – CSM Oradea; CNE Sighişoara – Universitatea Craiova; Academia de Handbal Minaur Baia Mare – ACS Muhlbach Sebeş; HC Argeş Piteşti – CSM Făgăraş; CH CSU Politehnica II Timişoara – CSM Satu Mare; HCM Sighişoara – CSU CNOT Braşov. Universitatea Cluj-Napoca stă.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.