Succes şi în meciul retur cu Finlanda

0
540

Naţionala masculină a învins Finlanda pentru a doua oară în decurs de 4 zile, în grupa preliminară 2 de calificare pentru barajul Campionatului Mondial de handbal din 2017, într-o partidă disputată duminică seara în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare. Valentin Ghionea şi Alex Csepreghi, foşti jucători ai echipei Minaur, au fost principalii marcatori ai naţionalei conduse de Aihan Omer, antrenorul de altădată al formaţiei băimărene. Actuali jucători ai echipei Minaur Baia Mare, Bera şi Stavrositu, au înscris cîte două, respectiv patru go­luri.
Tricolorii au dominat meciul şi s-au impus fără emoţii, chiar dacă scorul a fost mai mic decît în partida jucată în deplasare cu nordicii, 34-21. În minutul 13, scorul era 8-6 pentru România, echipa lui Omer Aihan desprinzîndu-se clar după patru goluri consecutive, la 12-6 (17). Diferenţa a ajuns la opt goluri, 15-7 (23), ecart care s-a regăsit şi la pauză, 19-11, după ce România a avut 19-10.
Finlanda s-a apropiat la şase goluri în repriza secundă, 23-17 (36), iar apoi la trei goluri, 24-21 (45), dar tricolorii au apăsat din nou pe acceleraţie şi diferenţa a crescut iar la nouă goluri, 34-25 (54). România s-a impus cu 36-29 şi a bifat a treia victorie consecutivă.
Sâmbătă, Austria a dispus de Italia cu 30-19. În clasament, Austria ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de România, 6 p, Italia, 2 p, Finlanda, 0 p.
România şi liderul grupei se vor întîlni joi, tot în Baia Mare, într-o partidă decisivă pentru accederea în faza următoare de calificare la turneul final. România are nevoie de o victorie la patru goluri, după ce în tur, Austria a obţinut victoria cu 27-24.
• România: Irimuş, I. Iancu, Stănescu – portari; Bera 2, Mocanu 4, Ramba, Toma 1, Ghionea 9, Racoţea, Sadoveac 4, Fenici 1, Novanc 6, Csepreghi 7, Stavrositu 2, Onyejekwe, D. Iancu. Antrenori: Ai­han Omer şi Sandu Iacob. • Finlanda: Makela, Laitinen – portari; J. Broman, Forss 1, Jansson 1, Sjoman 4, Von Numers, Sundberg 4, B. Broman 6, Laine 2, Westerlund, Remy 2, Tamminen 9, Voutilainen, Mo­dig. Antrenori: Kaj Kekki. • Au arbitrat: Marko Boricic şi Dejan Markovic (Serbia). Delegat EHF: Balazs Soos (Ungaria).
În vederea meciului decisiv cu Austria, Liga suporterilor HCM Minaur îndeamnă suporterii handbalului să umple sala polivalentă pentru a-i susţine necondiţionat pe tricolori spre o calificare la meciurile de baraj.