Trei puncte mari şi urcăm pe doi

0
669

Unirea Dej – Ştiinţa Explorări Baia Mare 0-3 (-21, -21, -22)

Trei puncte preţioase obţinute de Ştiinţa Explorări pe terenul vechii rivale Unirea Dej. Băimărenii au controlat partida şi au avut emoţii doar în ultimul set, pe care l-au cîştigat după o frumoasă cursă de urmărire a gazdelor, care au condus cu 10-4 şi 20-16. Ştiinţa Explorări Baia Mare cucereşte trei puncte mari la Dej şi urcă, cel puţin pînă la meciul dintre Zalău şi Craiova, pe locul secund în clasament.
Marius Botea (antrenor principal Ştiinţa Explorări): „Sîntem foarte fericiţi că am obţinut această victorie, în faţa unei echipe care ne-a pus probleme mereu în ultimii ani. Acest succes ne conferă o anumită linişte, deoarece acum sîntem cu un pas mai aproape de turneul pentru locurile 1-4”.
Evoluţia scorului • Setul I: 4-3, 6-8, 10-9, 10-13, 11-16, 14-20, 16-20, 21-23, 21-25; Setul II: 2-3, 3-8, 6-13, 9-16, 14-22, 18-22, 21-25; Setul III: 4-0, 8-3, 10-4, 12-9, 16-11, 17-14, 20-18, 20-20, 22-25. • Unirea Dej: Dascălu, Rocamora 18 p, Dincă 9 p, Mihălescu 7 p, Mocanu 8 p, Rus 3 p, Kantor (libero). Au mai jucat: Gemănariu, Fuzeşi şi Gavriş (libero). Antrenori: Ovidiu Macarie şi Tiberiu Szilagy. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 3 p, Cherbeleaţă 10 p, Bălhăceanu 12 p, Didorciuc 9 p, Kovacs 6 p, Coasă 9 p, Domingos (libero). Au mai jucat: Veber, Nagy şi Toth. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: Darius Meşca (Zalău) şi Constantin Botezatu (Piatra Neamţ).
În etapa următoare, programată sîmbătă, 5 martie, Ştiinţa Explorări va juca pe teren propriu cu CSVM Zalău. Meciul se va disputa de la ora 16.30 în sala de sport a şcolii gimnaziale „Vasile Alecsandri”, partidă care va fi transmisă în direct la Digi Sport.