Fără trofeu!

0
246

CSVM Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0 (21, 14, 20)

Ştiinţa Explorări Baia Mare a pierdut finala ediţei 2015-2016 a Cupei României la volei masculin, desfăşurată la Piatra Neamţ, în faţa fostei şi actualei deţinătoare a trofeului, CSVM Zalău.
Formaţia zălăuană şi-a dovedit superioritatea pe toată durata partidei, practicînd un joc foarte exact. Băimărenii n-au reuşit să dea o replică pe măsură adversarului, dar rămîn totuşi cu satisfacţia de a fi jucat o nouă finală de Cupa României, după o pauză de 6 ani.
Marius Botea (antrenor principal Ştiinţa Explorări): „Noi am sperat să cîştigăm această finală. Echipa din Zalău a fost însă mai bună şi nu ne rămîne decît să ne felicităm adversarii pentru victorie”.
Ştiinţa Explorări va lupta în continuare pentru medalia de bronz în campionat, cu învinsa din semifinala CSVM Zalău – Arcada Galaţi. După patru partide, cel două echipe sînt la egalitate 2-2.
Evoluţia scorului • Setul I: 1-4, 4-8, 6-12, 10-16, 19-22, 21-25; Setul II: 3-4, 5-8, 6-11, 8-16, 13-22, 14-25; Setul III: 1-4, 5-8, 8-9, 11-11, 14-16, 15-19, 20-25. • CSVM Zalău: Lescov 1 p, Matei 19 p, Dal Bosco 5 p, Bala 16 p, Mihalcea 7 p, Gheorghiţă 9 p, Feher (libero). Au mai jucat: Bălean şi Olteanu. Antrenori: Stoyan Stoev şi Bogdan Nicolae. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Toth 2 p, Cherbeleaţă 6 p, Bălhăceanu 5 p, Didorciuc 7 p, Kovacs 8 p, Coasă 3 p, Barbosa (libero). Au mai jucat: Râpeanu 3 p, Veber, Nagy şi Socaciu 1 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: Darius Meşca (Ploieşti) şi Lucian Năstase (Galaţi).