Cresc şansele de rămînere

0
1097

AS Independenţa Baia Mare – Fair-Play Bucureşti 10-3 (5-2)

Joc deosebit de important pentru băimărence în tentativa rămînerii în Superliga Feminină de fotbal. Etapa a IV-a a play-outului a rezervat returul disputei cu Fair-Play Bucureşti (etapa a III-a s-a amînat pe duminică, 15 mai). Pentru a rămîne pe locul 6 şi a evita astfel focul barajului, “domniţele rîului” aveau nevoie de o victorie în lupta directă cu bucureştencele.
Astfel, marţi, 3 mai, cei prezenţi pe stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare, şi nu au fost puţini, au fost martori la un joc de fotbal spectaculos, cu multe goluri dar mai ales ratări, unele totuşi de neînţeles. Dar mai întîi trebuie prezentate culisele partidei. Gazdele au resimţit puternic lipsa antrenoarei Irina Codrea, operată de apendicită în cursul săptămînii trecute. Mai apoi o serie de jucătoare au avut probleme, rărind considerabil lotul echipei din Baia Mare. Alexandra Marian, Raluca Pteanc, Daiana Burde – accidentate, Ana Mateşan la serviciu, iar Laura Desmerean suspendată. Motive pentru care am putut identifica o stare generală de agitaţie şi lipsă de concentrare. Oaspetele, şi ele lipsite de aportul unor sportive cu probleme de disciplină, au fost, de asemenea, departe de valoarea arătată în campionatul regular. Antrenorul bucureştencelor Ioan Bărbăcioru a încercat să surprindă cu o poziţionare avansată pînă la linia de centru, cu pasul la offsaid, dejucat însă de atacul băimărean. De aici, pe parcursul întregului joc au fost cel puţin 8-9 situaţii în care Dariana Indrei, Diana Pop, Diana Grecu sau Alexandra Buftea au plecat de la linia de centru şi au rămas singure, faţă în faţă cu portăriţa Alina Tălpăşan. De fiecare dată au luat la ţintă apărătoarea buturilor. Devenise un concurs cine ratează mai incredibil ocaziile de joc. Scorul a fost deschis rapid după 12 minute de Andreea Pop cu un şut cu stîngul de la 20 m central în urma unui corner. Dariana Indrei a majorat din lovitură liberă de la 16 m, cu toate că Solonca a redus scorul în urma unei incursiuni personale în partea stîngă a atacului bucureştean. Băimărencele au mai reuşit două goluri în urma acţiunilor finalizate de Diana Pop şi Diana Grecu. Pînă la pauză s-a ajuns la 5-2 pentru “domniţe”, Marta David reuşind al cincilea gol al partidei. În repriza a doua, băimărencele conduse din teren de căpitanul Florica Codrea, au dublat numărul de goluri, dar să nu uităm să menţionăm, că după a doua reuşită a bucureştencei Valentina Petre, la 5-3 pentru gazde, “Fair-Play” a beneficiat de o lovitură de la 11 m, executată în bară de Alexandra Gheorghiu. Pentru Baia Mare au mai înscris în repriza a doua: Dariana Indrei, Ligia Muntean, Marta David şi Alexandra Buftea 2 goluri. • AS Independenţa Baia Mare: Szöke Nagy Krisztina, Amalia Hohman, Florica Codrea (căp.), Alexandra Zsiga, Marta Da­vid, Diana Pop, Crina Câmpan, Andreea Pop, Diana Grecu, Dariana Indrei, Alexandra Buftea. Au mai jucat: Ligia Muntean, Mariş Rebeca. Antrenor: Irina Codrea. • Fair-Play Bucureşti: Tălpăşanu,  Pod­goreanu, Pe­tre, Mihai, Ştefan, Ilie, Gheorghiu, Stoica, Neacşu, Dan, Şolonca. A mai jucat: Sâr­bu. Antrenor: Ion Bărbăcioru. • Au arbitrat: Răzvan Necrici – Cristian Lucaci, Gheorghe Tarba (Baia Mare).