Am rămas în cărţile promovării

0
679

BCM Baia Mare – Ştiinţa Bucureşti 95-82 (34-31)
BCM Baia Mare a cîştigat meciul decisiv de pe teren propriu cu Ştiinţa Bucureşti din ultima etapă a fazei semifinale şi s-a calificat la Final Four-ul pentru promovarea în liga naţională. Aşa cum era de anticipat, duelul dintre cele două combatante a fost unul cît se poate de echilibrat, fiecare formaţie avînd şanse de accedere în Final Four în cazul unei victorii. Dar Zeiţa Fortuna a surîs grupării pregătite de Sebastian Man, aceasta obţinînd biletele între primele patru formaţii în urma succesului cu 95-82 (34-31). Dacă primele trei sferturi s-au disputat la limită, cu fiecare dintre adversare la conducerea partidei, victoria pentru gazde a venit în ultimul sfert, BCM Baia Mare nelăsînd nicio şansă bucureştenilor, distanţîndu-se clar. Pe lîngă formaţia noastră, la Final Four-ul pentru promovare, s-au mai calificat CSM Ploieşti, Politehnica Unirea Iaşi şi Timba Timişoara. Azi, la sediul FRB se va decide care dintre cele patru echipe va organiza turneul, programat pentru perioada 27-29 mai. • Evoluţia scorului • Sfertul I: 6-0; 10-9; 15-11; 18-13; Sfertul II: 18-17; 20-21; 27-21; 27-28; 34-31; Sfertul III: 40-31; 40-39; 40-41; 48-44; 52-51; 56-56; 59-61; 61-61; Sfertul IV: 67-61; 71-64; 75-66; 78-66; 85-72; 90-75; 95-82. • Marcatori BCM Baia Mare: Allan Thomas – 27, Andrei Dohi – 23, Cristian Corneanu – 14, Mahmoud Abdul-Awwel – 13, Lucas Tohătan – 13, Vasile Dunca – 3, Dan Stoica – 2.