Ziua Rezervistului Militar

0
518

La 12 mai 2010, Guvernul României a adoptat HG nr. 467 prin care a fost instituită Ziua Re­zervistului Militar, în ca­drul căreia sunt sărbătoriţi militarii proveniţi din Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Administraţiei şi Internelor, Serviciul Român de Informaţii şi alte structuri si­milare.
După o întrerupere abuzivă de 42 de ani, au reapărut asociaţiile cadrelor militare în rezervă şi în retragere, menite să păstreze neştirbite onoarea şi demnitatea militară în noul context creat de evenimentele din Decembrie 1989. Aceste asociaţii nu sunt angajate politic, acţionează cu sprijinul moral, material şi financiar al instituţiilor care le patronează – M.Ap.N., M.A.I., S.R.I. etc.
Asociaţiile rezerviştilor militari au relaţii foarte bune cu Asociaţia Naţională a Veteranilor de Război, Asociaţia Diplomaţilor Militari în Rezervă şi în Retragere, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor ”Regina Maria”. Faptul că asociaţiile noastre sunt reprezentate în Consiliul Naţional al Persoanelor Vârstnice, în Comisia Superioară pentru Acte Normative Specifice, în Comisiile pentru Problemele Sociale, că sunt acceptate şi invitate sistematic la dialog cu unele comisii ale Parlamentului şi Guvernului României constituie dovezi ale recunoşterii reprezentativităţii noastre.
Rezerviştii maramureşeni sunt angrenaţi pentru îndeplinirea unor obiective importante: integrarea firească a militarilor în evoluţia societăţii româneşti;  apărarea valorilor fundamentale ale României, a tradiţiilor şi simbolurilor naţionale; sus­ţinerea drepturilor şi intereselor legitime ale persoanelor vârstnice; cultivarea valorilor civice ale statului de drept; educarea tinerilor în spiritul patriotismului autentic; iniţierea unor măsuri de asistenţă socială, medicală şi juridică, necesare acestei categorii sociale; promovarea sentimentelor de camaraderie între rezerviştii militari şi cadrele aflate în activitate; relaţionarea optimă cu autorităţile centrale, cu cele locale şi cu asociaţiile similare din ţară şi din străinătate. Colaborăm cu Consiliul Judeţean Maramureş şi Primăria municipiului Baia Mare, cu Filiala Judeţeană ”Bogdan Vodă” a Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de război, cu Filiala Judeţeană Maramureş a Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor ”Regina Maria”.
Ca organizaţii specifice ale militarilor, dar încadrându-se în structurile societăţii civile, asociaţiile noastre pot constitui modele de colaborare armonioasă, în scopul servirii interesului naţional.
Azi, marţi, 31 mai 2016, sărbătoarea rezerviştilor militari are loc la Cercul Militar Baia Mare, reunind, pentru prima dată, adunările festive ale tuturor asociaţiilor cadrelor militare în rezervă şi în retragere din structurile de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională din municipiu şi din judeţ.
Cu această ocazie, le adresez tuturor rezerviştilor militari, cu ocazia Zilei Rezervistului, multă sănătate, speranţe împlinite, şi La Mulţi Ani!
Col. (r.) Ioan BOTA

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.