Anuala sculptorilor, ceramiştilor şi sticlarilor

0
572

Sculpturi din lemn, lucrări din ceramică sau fier şi gravuri pe sticlă pot fi admirate în cadrul Anualei sculptorilor, ceramiştilor şi sticlarilor. Expoziţia este deschisă în Salonul Artelor al Bibliotecii Judeţene Petre Dulfu din Baia Mare. Sunt prezenţi în jur de 12 artişti, fiecare cu modul său unic de exprimare artistică.
Actuala ediţie a Anualei sculptorilor, ceramiştilor şi sticlarilor a fost catalogată ca fiind una reuşită care a adus şi un suflu nou, prin intrarea în Asociaţia Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic” a lui Stelian Blagoslov. ” Expoziţia de faţă se încadrează în tradiţia asociaţiei noastre.  În fiecare an oferim un spaţiu special pentru sculptori, ceramişti, sticlari şi fierari. Cea din urmă expresie artistică este nouă pentru asociaţia noastră. E un membru nou care s-a alăturat familiei mari, Blagoslov Stelică participă cu câteva lucrări impresionante de artă de fier, fier sudat, forjat. Trebuie remarcată calitatea acestei ediţii care a fost pregătită cu mult timp înainte. I-am îndemnat să creeze ceva nou, reprezentativ, ceea ce s-a şi întâmplat şi putem vedea în această expoziţie. E o ediţie reuşită. Părerile celor avizaţi sunt pozitive şi încurajatoare pentru cei care expun”, a declarat preşedintele Asociaţiei Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic”, Mihai Tirică, unul dintre expozanţi. La rândul său, etnologul Pamfil Bilţiu a remarcat elementul de noutate al expoziţiei. „Cu o ţinută, o coloratură mai aparte pentru că şi-au făcut loc noi forme de expresie artistică absente până acum din expoziţii şi mă gândesc la metaloplastie, la gravura pe sticlă unde am observat că sunt nişte lucrări foarte reuşite, elaborate şi bine gândite”, a spus Pamfil Bilţiu. Fiecare dintre artişti a venit cu propriile idei, încercând să surprindă în mod plăcut publicul. „Lucrările mele sunt gravură pe sticlă. De câţiva ani mi-am descoperit acest talent pe care l-am furat de la alţi meşteri de pe youtube. Am vrut să văd dacă pot şi eu şi am văzut că merge”, a spus unul dintre expozanţi, Bogdan Prie. Proaspăt intrat în rândul artiştilor din Asociaţia Alexandru Şainelic, Stelian Blagoslov a mărturisit că „am lucrat de mai multă vreme cu metalul şi am simţit că într-o zi trebuie să mă orientez şi spre partea artistică. Las lucrările să spună dacă au ceva de transmis, dacă plac publicului”. Un  alt artist, Ioan Leş a relatat că timp de 43 de ani a realizat vase la roata olarului. Apoi a decis să se îndrepte spre artă. „Timp de 43 de ani am făcut vase la roată. M-am plictisit şi am zis să fac ceva. Aşa am ajuns să-l fac pe Corneliu Baba, iar pe spatele lucrării am scris: Binecuvântată fie liniştea atelierului meu. Şi am făcut regele nebun, o replică a lui Baba”.  Alţii sunt de părere că „artiştii trebuie să scoată în evidenţă obiceiurile populare, că se pierd. Să vadă lumea cum a fost şi cum este în ziua de azi”, a precizat un alt expozant, Vasile Filip. Expoziţia va putea fi vizitată până în 18 noiembrie la Salonul Artelor, conform programului bibliotecii.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.