CS Minaur Baia Mare – CSU Oradea 41-25 (20-13)

0
397

După eşecul din derby-ul promovării, cu CSM Slatina, CS Minaur Baia Mare şi-a reluat revanşa în faţa propriilor suporteri cu o victorie categorică împotriva echipei ce cîştigase ultimele şapte etape. Elevele antrenoarelor Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta au dispus de CSU Oradea cu scorul de 41-25, punctele fiind acontate încă după primele 30 de minute, gazdele avînd avantaj de şapte goluri – 20-13. Gazdele au avut o evoluţie entuziasmantă în cele mai multe momente, iar cele trei puncte obţinute le-au dus pe locul secund, la trei puncte de lider.
Cu două goluri marcate în primul minut, aşa a debutat disputa de duminică după-amiază din polivalenta băimăreană. Oaspetele egalează la 2 în minutul 4, dar Simona Maior-Paşca cere time-out în minutul 6, semn că nu este mulţumită de cum au început jocul jucătoarele sale. Time-out-ul nu este de bun augur, orădencele preluînd conducerea – 2-3 (8′) şi 3-4 (9′). Patru goluri consecutiv marcate de băimărence duc scorul la 7-4 (13′). Totul începea să reintre în normal, aspect care se va concretiza şi pe tabelă. CS Minaur se desprinde la cinci goluri în minutul 20 – 12-7, dar diferenţa la pauză va fi de plus şapte – 20-13. În partea a doua, gruparea băimăreană se va desprinde şi mai concludent, oaspetele fiind fără replică. Gazdele vor marca de şapte ori consecutiv de la scorul de 23-17 şi avantajul va creşte la treisprezece goluri în minutul 45 – 30-17. Minaur va ajunge să aibă diferenţă şi de plus cincisprezece – 35-20 (52′) şi 35-21 (53′), dar partida se va termina cu scorul de 41-25. • Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 600. • Arbitri: Marius Fîşcu (Timişoara) / Aurel Moldoveanu (Arad). • Aruncări de la 7 m: 5-3 (transformate). Minute de eliminare: 8-10. • CS Minaur Baia Mare: Nastasă (17 intervenţii), Cetăţeanu – Tecar 8 (2 din 7 m), Pricop 7 (1), Andriţă 6, Gaiu 4, Bidaşcu 3, Zegrean 3, Bălăceanu 2, Mykytei 2, Rudics 2 (1), Bledea 2 (1), R. Mihai 1, Naumenko 1. Antrenoare: Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta.