Campioana merge în semifinale

0
540

Olimpia Cluj-Napoca – AS Independenţa Baia Mare 18-0 (6-0)

Campioana Olimpia Cluj-Napoca nu a dat nici o şansă echipei AS Independenţa Baia Mare în sferturile de finală ale Cupei României şi s-a calificat în semifinale. Clujencele, sub privirile preşedintelui FRF Răzvan Burleanu, s-au impus cu un scor ce ne scuteşte de orice comentarii – 18-0, după prima parte poarta oaspetelor fiind perforată doar de şase ori. Avînd în vedere diferenţa enormă dintre cele două combatante, ca valoare, dar şi condiţii financiare, AS Independenţa a preferat să nu trimită în teren „11”-le de bază, pentru formaţia antrenată de Alexandra Marian şi Florica Codrea contînd parcursul din campionat, unde băimărencele au ca obiectiv rămînerea în Superligă. Cele două adversare din sferturile de finală se vor întîlni din nou la finalul acestei săptămîni, în campionat, pe stadionul „Viorel Mateianu”, partida fiind programată pentru duminică, 2 aprilie, de la ora 13.00. AS Independenţa a folosit în meciul de Cupa României următorul „11”: Haim – Burde, A. Marian, D. Pop, Hohman – Silaghi, A. Pop, Desmerean, Buftea, Oancea (Mariş) – Boldijar.
Celelalte trei sferturi de finală, Universitatea Alexandria – CSŞ Târgovişte, Vasas Femina Odorheiu Secuiesc 2 – Heniu Prundu Bârgăului şi CFR 1933 Timişoara – CS Navabi Iaşi se vor disputa pe 29 şi 30 martie.