Debut perfect pentru vicecampioană

0
372

CS Politehnica Iaşi – CSM Ştiinţa Baia Mare 7-48 (0-24)

După o pauză de circa şase luni, vicecampioana României a poposit în capitala Moldovei, la Iaşi, pentru primul meci oficial din acest an, o confruntare din cadrul celei de-a opta runde a SuperLigii de Rugby ediţia 2016-2017.
La mai puţin de un minut de la startul partidei, fijianul Maravunawasawasa pune dintr-o lovitură de pedeapsă primele puncte pe tabela de marcaj. După alte cinci minute aripa tongană Sikuea Taliauli reuşeşte primul eseu, scorul devenind după transformare 9-10. Foarte rapid oaspeţii reuşesc alte două eseuri, primul de penalizare, în minutul 11, respectiv cel reuşit de Florian Roşu. Uvertura fijiană reuşeşte ambele transformări şi scorul, la jumătatea primei reprize, devine 24-0. Scorul avea să se menţină pînă la pauză, zimbri fiind la doar un singur eseu de obţinerea punctului bonus ofensiv. Acesta avea să vină în primul minut după pauză, pilierul Constantin Pristaviţă fiind cel ce a marcat al patrulea eseu. Replica moldovenilor nu se lasă aşteptată, Florin Neagu izbutind să culce în minutul 46 balonul în terenul de ţintă al oaspeţilor. Daniel Plai transformă şi scorul devine 7-31. La nici două minute, închizătorul Răzvan Ailenei măreşte din nou ecartul la 29 de puncte prin cel de-al cincilea eseu al vicecampioanei României. La jumătatea reprizei secunde, Maravunawasawasa îşi trece în cont şi un prim eseu reuşit în axul central, fiind totodată autor al celei de-a şasea transformări plus o lovitură de penalitate. Cu patru minute înainte de final, Maravunawasawasa fructifică o a doua lovitură de penalitate, reuşind în plan personal să marcheze 25 din totalul celor 48 de puncte ale zimbrilor băimăreni.
Cele mai importante momente ale partidei: Min. 3 Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă (0-3); Min. 8 Taliauli – eseu în flancul drept (0-8); Min. 9 Maravunawasawasa – transformare eseu (0-10); Min. 11 – eseu de penalizare în favoarea CSM Ştiinţa (0-15); Min. 12 Maravunawasaasa – transformare eseu (0-17); Min. 18 Roşu – eseu pe partea stîngă (0-22); Min. 19  Maravunawasawasa – transformare eseu (0-24); Min. 41 Pristaviţă – eseu în flancul stîng (0-29); Min. 42 Maravunawasawasa – transformare eseu (0-31); Min. 46 Neagu – eseu (5-31); Min. 47 Plai – transformare eseu (7-31); Min. 49 R. Ailenei – eseu pe flancul stîng (7-36); Min. 50 Maravunawasawasa – transformare eseu (7-38); Min. 64 Maravunawasawasa – eseu în axul central (7-43); Min. 65 Maravunawasawasa – transformare eseu (7-45); Min. 76 Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă (7-48). • CS Politehnica Iaşi: Neagu, Semisi Tei, Curcan, Văcaru, Fl. Mihai, Plai, Vaman, Bălan, Meleciu, Sasu, Toader, Raţiu – cpt., A. Chiriac, Druşcă, Moa. Rezerve: C. Chiriac, Bişoc, Bora, Moa, A. Rusu. Antrenori: George Sava, Cosmin Raţiu. • CSM Ştiinţa Baia Mare: Maravunawasawasa, Taliauli, Bucur, Leiataua, Doneghan, Oprea, Shamkaradze – cpt., Pristăviţă, Natriahvili, Nilago, Roşu, Dănilă, Dico, Morrell, R. Ailenei. Rezerve: Cojocaru, Suciu, P. Rusu, Iurea, Pălii, I. Botezatu, Fakaosilea, Van Heerden. Antrenor: Vasile Lucaci. • Arbitri: Mădălin Gârbău (Bucureşti) – Virgil Ioniţă (Bucureşti), Ionuţ Flutur (Suceava). Arbitrul nr. 4: Ionuţ Cremeniţchi (Gura Humorului). Observator: Clement Nemesniciuc (Iaşi).

rugby_clasRezultatele etapei 8: CS Politehnica Iaşi – CSM Ştiinţa Baia Mare 7-48; CS Dinamo Bucureşti – CSM Olimpia Bucureşti 24-25; CS Universitatea Cluj – CSA Steaua Bucureşti 3-38. Timişoara Saracens a stat.

Etapa viitoare • Sîmbătă, 1 aprilie: CSM Olimpia Bucureşti – CS Politehnica Iaşi, ora 11.00, Rugby Tv • Duminică, 2 aprilie: CSA Steaua Bucureşti – CS Dinamo Bucureşti, ora 14.00, Dolce Sport • Miercuri, 3 mai: CSM Ştiinţa Baia Mare – Timişoara Saracens, ora 14.00, Dolce Sport. Universitatea Cluj-Napoca stă.