E bine şi două puncte

0
281

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca 3-2 (18, -20, 20, -20, 10) •

Ştiinţa Explorări încheie turul campionatului cu o victorie importantă, obţinută în dauna unui adversar aflat tot în zona periculoasă a clasamentului. Chiar dacă formaţia antrenată de Marius Botea şi Sorin Pop şi-a propus un succes care să-i aducă trei puncte, aceasta s-a mulţumit, însă, cu două puncte din confruntarea de pe teren propriu cu Universitatea Cluj-Napoca, scor 3-2 (18, -20, 20, -20, 10). Oaspeţii au oferit o replică pe măsura unui meci cu miză pentru partea inferioară a clasamentului, ambele combatante propunîndu-şi rămînerea în primul eşalon. Iar de aici a rezultat un joc echilibrat, totul decizîndu-se în setul decisiv, băimărenii dovedindu-se mai concentraţi şi mai determinaţi în obţinerea celor două puncte.
Gazdele au început mai bine disputa de sîmbătă seara şi au avut controlul total în primul set, pe care l-au cîştigat cu 25-18. Cu băimăreanul Dan Borota într-o formă excelentă, Universitatea a dominat setul secund şi s-a desprins decisiv – 6-12, 13-19. Chiar dacă băimărenii s-au apropiat la numai două puncte, 19-21, clujenii au fost mai lucizi şi au egalat situaţia pe tabelă la 1, 20-25. U Cluj profită de forma bună arătată în actul secund şi lucrurile încep să se complice pentru echipa noastră în setul trei. Borota şi compania deţin un avantaj de patru puncte la al doilea timp tehnic, 12-16, însă elevii lui Marius Botea revin excelent şi preia iniţiativa, 19-18. Odată aflaţi în avantaj, gazdele nu mai cedează şi încheie setul cu 25-20. Clujenii nu renunţă şi setul IV le aparţine în totalitate, trimiţînd partida în decisiv, 20-25. Decisivul debutează cu cartonaşul roşu primit de clujeanul Doru Ghimeş, în urma unei înjurături trimisă către arbitrul principal. Ştiinţa Explorări controlează, în schimb, setul V, în urma unei prestaţii mult mai convingătoare decît adversarul, şi cîştigă cu 15-10, şi, implicit, şi cele două puncte atribuite de regulament. Sîmbără, 9 decembrie, Ştiinţa Explorări va disputa ultimul meci pe teren propriu din acest an, în compania campioanei CSVM Zalău. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 7 p, Negrean 16 p, Fedorenko 20 p, Nagy 6 p, Lupu 15 p, Mocanu 13 p, Bertran (libero). Au mai jucat: Florea, Socaciu şi Ţuţea 10 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Universitatea Cluj-Napoca: Moisa 3 p, Vâlcelean 3 p, A. Pop 5 p, Voinea 12 p, Borota 28 p, Someşan 12 p, D. Ghimeş (libero). Au mai jucat: Tofan 17 p, Mucileniţa, Iov şi Preda. Antrenori: Răzvan Parpală şi Romeo Lotei. • Au arbitrat: Ioan Bsîrsan şi Cornel Gorban (ambii din Iaşi). Observator FRV: Vasile Duşa (Zalău).
Rezultatele ultimei etape a returului: Arcada Galaţi – CSU UV Timişoara 3-0; CSM Bucureşti – SCMU Craiova 3-0; CSŞ 2 CNE Baia Mare – Steaua Bucureşti (s-a disputat ieri); LMV Tricolorul Ploieşti – Unirea Dej 3-0; Dinamo Bucureşti – CSVM Zalău 2-3; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca 3-2.
Etapa viitoare, prima a returului (sîmbătă, 9 decembrie): CSU UV Timişoara – Universitatea Cluj-Napoca; Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSVM Zalău; Dinamo Bucureşti – Unirea Dej; LMV Tricolorul Ploieşti – Steaua Bucureşti (ora 15.30, Digi Sport); CSŞ 2 CNE Baia Mare – SCMU Craiova; CSM Bucureşti – Arcada Galaţi.