Fantastic! Sîntem în Final Four!

0
294

• AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare 28-34 (14-15) •

CS Minaur a produs surpriza sferturilor de finală din Cupa României şi s-a calificat în Final Four, după victoria fantastică de ieri de pe terenul celor de la AHC Potaissa Turda, scor 28-34 (14-15).
Băimărenii au avut o comportare excelentă, au jucat dezinvolt şi cu aceeaşi determinare arătată în disputa cu Dinamo, chiar dacă în faţă s-a prezentat un adversar obişnuit cu locurile fruntaşe ale campionatului. Băieţii lui Raul Fotonea au dat calculele hîrtiei peste cap şi, din perspectiva unei nou promovate, surpriza este imensă. De asemenea, formaţia noastră a arătat că are capacitatea şi forţa necesare pentru a se bate cu orice adversar din Liga Zimbrilor, iar încrederea acordată unor jucători tineri, de 19 şi 20 de ani, precum Călin Căbuţ, Robert Nagy sau Yurii Pop, demonstrează că Minaur poate construi, pe viitor, o echipă redutabilă. Alături de CS Minaur, în Final Four se vor mai afla AHC Dobrogea Sud, CSA Steaua Bucureşti şi SCM Politehnica Timişoara.
Gazdele încep mai bine disputa din sfertul de finală şi pun imediat două goluri în dreptul lor, 2-0 (2′). Însă golurile lui Ragot şi Popescu fac ca Minaur să egaleze, 2-2 (6′). Oaspeţii chiar intră în avantaj după 10 minute, 4-5. Turda va marca trei goluri consecutiv şi va avea din nou o diferenţă de două goluri, 7-5 (13′). Diferenţă care va fi păstrată constant pe parcursul primei reprize. Băimărenii simt că au o oportunitate imensă de a accede între primele patru echipe din Cupa României şi încearcă să profite. Astfel, elevii lui Raul Fotonea reduc handicapul de două goluri al adversarului şi egalează cu cinci minute înainte de final, 12-12. Finalul reprizei surîde echipei noastre, care intră în avantaj minim după primele 30 de minute, 14-15. Minaur începe la fel de bine şi partea secundă şi şansele unei calificări încep să crească şi mai mult. Iar după zece minute băimărenii merg la trei goluri, 17-20 (40′). Distanţă pe care oaspeţii o vor păstra constant pe tot parcursul reprizei a doua, cu excepţia a cinci minute, în intervalul 46 şi 51, Potaissa apropiindu-se la un gol. Ca şi în disputa cu Dinamo, şi acum Minaur şi-a învăţat bine lecţia, a gestionat aşa cum trebuie o echipă cu pretenţii finalul şi în ultimele cinci minute s-a distanţat clar şi definitiv. Minaur a condus inclusiv la şapte goluri în ultimul minut, după ce în prealabil Yurii Pop a marcat din terenul nostru două goluri la rînd cu poarta goală. Finalul îi găseşte din nou pe băimăreni savurînd o calificare senzaţională, care termină anul într-o formă excepţională şi care le dă încredere pentru partea a doua a sezonului. • Arbitri: Mihai Pârvu (Bucureşti) / Mihai Potîrniche (Buzău). Observator FRH: Constantin Milcu (Drobeta Turnu Severin). • Aruncări de la 7 m: 5-5 (transformate 4-5; a ratat Asoltanei). Minute de eliminare: 14-4. Savic a primit cartonaşul roşu în minutul 55 pentru trei eliminări.

CS Minaur Baia Mare: R. Pop (5 intervenţii), Bucătaru (8 intervenţii) – Ragot 7 (5 din 7 m), Câmpan 6, Lazic 4, Y. Pop 4, Căbuţ 3, Cristescu 3, Halcă 3, Popescu 3, Marta 1, R. Nagy, Mureşan, Mihai, Haiduc, T. Botea. Antrenor: Raul Fotonea.
Rezultatele sferturilor de finală: AHC Dobrogea Sud Constanţa – CSM Făgăraş 30-23; SCM Politehnica Timişoara – Ştiinţa Municipal Bacău 27-22; CSM Bucureşti – CSA Steaua Bucureşti 28-29; AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare 28-34.