N-am supărat pe nimeni în etapa 17

0
335

• CSM Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0 (17, 18, 11) •

Ştiinţa Explorări nu a mai repetat evoluţia pozitivă din intermediara cu Arcada (3-1) şi în meciul cu CSM Bucureşti, gruparea din capitală impunîndu-se fără emoţii cu scorul de 3-0 (17, 18, 11). Putem spune că băimărenii au făcut cel mai slab meci din actuala stagiune, chiar dacă la începuturile primelor două seturi s-au luptat de la egal la egal cu adversarul şi s-au aflat în avantaj.
Evoluţia scorului • Setul I: 2-4, 5-4, 8-5, 12-6, 16-10, 20-14, 25-17; Setul II: 1-4, 7-8, 12-13, 16-14, 20-16, 25-18; Setul III: 3-4, 8-5, 12-7, 16-8, 20-10, 25-11. • CSM Bucureşti: Dumitru 4 p, Bontea 17 p, Liaschynkas 4 p, Aldea 5 p, Barreto Pena 14 p, Burtsev 15 p, Mata Parra (libero). Au mai jucat: Vologa 1 p, Iftime 1 p şi Dediulescu 1 p. Antrenori: Iulian Pâslaru şi Marian Rădulescu. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu, Negrean 8 p, Ţuţea 9 p, Nagy 1 p, Lupu 5 p, Mocanu 4 p, Popovici (libero). A mai jucat: Socaciu 2 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: Lucian Năstase şi Veroonica Papadopol (Galaţi). Observator FRV: Mihai Marin (Ploieşti).

CSŞ 2 CNE Baia Mare – Dinamo Bucureşti 0-3 (-22, -8, -10)

CSŞ 2 CNE a înregistrat un nou eşec, previzibil de altfel, nou promovata cedînd în întîlnirea de acasă cu Dinamo Bucureşti. Gruparea din Ştefan cel Mare s-a impus în nordul ţării cu scorul de 0-3 (-22, -8, -10), într-un meci în care gazdele au pus probleme doar în primul set. Comentarii vizavi de acest joc nu sînt de făcut, băimărenii continuîndu-şi parcursul în campionat în aceeaşi formulă, doar cu opt jucători. • CSŞ 2 CNE Baia Mare: Păştean 7 p, M. Aciobăniţei 6 p, Versenyi 4 p, Abrudan 3 p, M. Talpă 6 p, A. Monga 2 p. Antrenor: Virgil Rău. • Dinamo Bucureşti: Şoloc 7 p, Peric 15 p, Mărieş 1 p, Chiţigoi 2 p, Milutinovic 6 p, Georgescu 1 p, Munoz 10 p, Floarea 9 p. Antrenor: Daniel Rădulescu. • Arbitri: A. Savu şi M. Şanta. Observator FRV: G. Mitraşca.

Rezultatele etapei 17: LMV Tricolorul Ploieşti – CSU UV Timişoara 3-0; CSŞ 2 CNE Baia Mare – Dinamo Bucureşti 0-3; CSM Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0; Arcada Galaţi – Universitatea Cluj-Napoca 3-0; SCMU Craiova – CSVM Zalău (s-a disputat ieri); Steaua Bucureşti – Unirea Dej 3-1.
Etapa viitoare (sîmbătă, 3 februarie): CSU UV Timişoara – Steaua Bucureşti; Unirea Dej – SCMU Craiova; CSVM Zalău – Arcada Galaţi; Universitatea Cluj-Napoca – CSM Bucureşti; Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSŞ 2 CNE Baia Mare; Dinamo Bucureşti – LMV Tricolorul Ploieşti.