Victorie logică

0
106

ACS Odorheiu Secuiesc – CS Minaur Baia Mare 20-35 (10-13)

CS Minaur Baia Mare a bifat o victorie logică în deplasarea ocupantei ultimului loc, ACS Odorheiu Secuiesc, scor 20-35 (10-13), partidă ce a contat pentru etapa 20 din Divizia A, Seria B.
Liderul şi-a acontat cele trei puncte după o prestaţie convingătoare venită doar în partea secundă, în prima parte oaspetele nefiind cum ar trebui conectate la meciul în sine. Probabil şi datorită adversarului modest, însă gazdele au făcut o primă repriză peste aşteptări, punînd multe probleme echipei noastre. Odorheiu Secuiesc debutează mai bine în meci şi conduce cu 1-0, 2-1, 3-2 şi 4-3. Oaspetele înscriu de trei ori la rînd şi rezultatul începe să devină conform cu realitatea, 4-6 (11′). De aici, liderul pune stăpînire pe joc şi se distanţează la şase goluri – 5-11 (21′). O oarecare relaxare a fetelor noastre aduce ultima clasată din nou aproape, 10-12 (30′), dar la pauză CS Minaur are un avans de trei goluri – 10-13. Repriza secundă a fost una fără istoric, liderul evoluînd la capacitate maximă, lucru concretizat pe tabelă – 11-21 (38′). Gazdele nu au mai contat deloc şi băimărencele şi-au mărit şi mai concludent diferenţa, în final CS Minaur cîştigînd la o diferenţă de 15 goluri – 20-35. • Au arbitrat: Marina Agliceriu (Ploieşti) şi Mirabela Turdean (Târgu Mu­reş). Aruncări de la 7 m: 6-3 (transformate 6-2). Minute de eliminare: 6-14. • CS Minaur Baia Mare: Enache, Năstasă, Rusu – Tecar 7, Lipară 6, Biriş 4, Andriţă 4, Bondar 4, Poradnyk 3, Avdekova 3, A. Pricop 2, Argyelan 2, Naumenko. Antrenori: Simona Maior Paşca şi Ioana Marta. Director tehnic: Ioan Băban.

Rezultatele etapei 20: CS Mioveni 2012 – CSU Oradea 30-19; SCM Timişoara – FC Argeş 29-25; ACS Odorheiu Secuiesc – CS Minaur Baia Mare 20-35; CSU Reşiţa – CSU de Vest Timişoara 33-20; ACS Crişul Chişineu Criş – ACS Olimpic Târgu Mureş 30-36; Naţional Râmnicu Vâlcea şi ASC Corona 2010 Braşov II au stat.