Un grup de francezi au vizitat comuna Copalnic Mănăştur pentru a treia oară în ultimii patru ani şi ca de fiecare dată n-au venit cu mâna goală. Acum, ei au adus daruri constând în rechizite pentru elevii cu situaţii materiale mai grele, dar şi pentru şcolarii premiaţi la diferite olimpiade. Francezii au donat, în vizitele anterioare, cărţi pentru bibliotecă şi bani din care s-au achiziţionat instrumente muzicale pe care le folosesc elevii şcolii.
Oana Chira, profesor de limba română şi limba franceză la Şcoala Gimnazială din Copalnic Mănăştur, ne-a explicat: „De patru ani ne vizitează aceşti voluntari din Franţa. Ei vin o dată la unu-doi ani. Practic, fac “Raidul inimilor», cum spun ei, adică un tur al României. Toate tricourile lor sunt inscripţionate cu România. În primul an, au făcut o donaţie de rechizite. La următoarea vizită, au donat 2.000 de euro organizaţiei de voluntari A.R.I.P.I., care a gestionat banii şi i-au folosit pentru a cumpăra hărţi, un pian, o vioară, o chitară şi instrumente de percuţie, precum şi cărţi pentru bibliotecă. În acest an, au venit cu rechizite şcolare pe care le oferim elevilor în cazurile de necesitate, cum zic ei, dar şi elevilor premianţi, deoarece noi nu avem cum să-i răsplătim în alt mod aşa că sunt premiaţi din donaţiile străinilor. Francezii fac o imagine deosebit de bună ţării noastre şi românilor. Ei realizează şi filme despre România, pe care le promovează on-line, au blogul lor. În expediţiile lor, găsesc locuri foarte frumoase în România, pe care noi poate că nu le cunoaştem, pe care le prezintă francezilor. Asemenea donaţii ei mai fac şi la alte şcoli, spre exemplu la o instituţie educaţională de lângă Turda şi pentru alta de la Bicaz, numită Pipirig. Acum doi ani, au fost şi la o şcoală din Satu Mare, pentru copiii cu nevoi speciale, din câte ştiu eu. Au intrat în România pe la Porţile de Fier, venind din Serbia. Au călătorit apoi prin Turnu Severin, munţii Cernei, Sebeş, Alba, Bran. Au dormit la o mănăstire lângă Vatra Dornei şi apoi au venit la noi. Stau două zile, după care merg mai departe”.
Francezii iubesc România
Grupul de francezi s-a îndrăgostit de România, aşa că revine cu plăcere pe meleagurile noastre: „Iubesc România, altfel n-aş fi pentru a treia oară aici. Prima dată am fost în 2014, apoi în 2016 şi acum. De fiecare dată, ne-am bucurat de o foarte bună primire la Copalnic Mănăştur, aşa că revenim cu drag. Avem deja prieteni aici şi ne bucurăm când îi revedem. Românii, în comparaţie cu francezii, sunt mai călduroşi, mai surâzători şi mai primitori. Mulţi francezi confundă românii cu romii, care sunt foarte mulţi în Franţa, cerşesc, prezentându-şi sărăcia teatral, pentru a obţine bani, aşa că unii francezi nu cunosc realitatea. Sunt în schimb foarte mulţi români în Franţa, sunt medici, profesori buni, stomatologi bine văzuţi în ţara noastră. România îmi place aşa de mult încât peste doi ani voi reveni cu siguranţă. Noi facem acest tur al României cu maşini franţuzeşti de epocă (n.r. Renault), deoarece suntem pasionaţi de ele”, a spus unul dintre francezi.
Asociaţia A.R.I.P.I. este recunoscătoare
Valerica Bobb, membru fondator al Asociaţiei A.R.I.P.I., le este recunoscătoare francezilor pentru gesturile pe care le fac atunci când vin în Copalnic Mănăştur: „Ne-au sponsorizat cu o sumă considerabilă, pentru a achiziţiona instrumente muzicale la şcoala din comună şi cărţi pentru bibliotecă. Datorită lor, ne putem mândri că ne aflăm printre puţinele şcoli în care la ora de muzică elevii pot să înveţe să cânte la instrumente. De asemenea, Biblioteca comunală este mai bogată cu 100 de titluri, ceea ce nu poate decât să-i bucure pe pasionaţii de lectură. Suntem bucuroşi că am rămas prieteni cu aceşti oameni minunaţi, care cred în dezvoltarea tinerilor şi a societăţii în care aceştia trăiesc. Îi vom primi cu mult drag de fiecare dată când vin la Copalnic Mănăştur”.






























