Academia de Handbal Minaur, locul 5 la turneul final al juniorilor III

0
199

Academia de Handbal Minaur s-a clasat pe locul 5 la turneul final al juniorilor III desfăşurat la Satu Mare săptămîna trecută, juniorii băimăreni impunîndu-se cu 10-0 prin neprezentarea grupării CSM Ploieşti. Medaliile de aur au revenit în acest sezon formaţiei CS Ştiinţa Municipal Bacău, argintul a fost cucerit de CSM Bucureşti, iar pe ultimul loc pe podium a terminat CSŞ Medgidia. Academia a făcut parte din Grupa B, iar bilanţul echipei noastre a fost o victorie şi două eşecuri. Rezultatele Academiei Minaur • Grupa B: Academia Minaur – CS Ştiinţa Municipal Bacău 28-36; Academia Minaur – SCM Timişoara 22-30; CSU Suceava – Academia Minaur 26-32. • Locurile 5-6: CSM Ploieşti – Academia Minaur 0-10 (neprezentare). • Semifinale: CSM Bucureşti – SCM Timişoara 30-21; CS Ştiinţa Municipal Bacău – CSŞ Medgidia 32-28 • Finala mică: SCM Timişoara – CSŞ Medgidia 22-28 • Finala mare: CSM Bucureşti – CS Ştiinţa Municipal Bacău 27-33.

Juniorii IV, calificare la turneul final

În perioada 25-27 mai, Sala „D.P. Colibaşi” din Braşov a găzduit una dintre cele patru grupe semifinale la juniori IV. Academia de Handbal Minaur a terminat această fază a competiţiei pe locul al treilea după ce au învins pe CSŞ Făgăraş, scor 33-22 şi s-a calificat astfel la Turneul Final.
În faza grupelor, copiii antrenaţi de Maria Paşca-Pop au cîştigat două meciuri (39-17 cu CS Extrem şi 30-18 cu Sporting Ghimbav) şi au pierdut unul singur, cel cu Transilvania Braşov, scor 17-20, fapt ce i-a făcut să termine grupa B pe poziţia secundă. În meciul pentru stabilirea clasamentului final, Academia de Hand­bal Minaur a trecut de CSŞ Făgăraş, scor 33-22 şi s-a calificat în ultimul act al competiţiei ce va avea loc în perioada 14-17 iunie.

CSŞ 2 Baia Mare, în Grupa B a turneului final la juniori I

Azi, 30 mai, debutează la Sfântu Gheorghe turneul final la juniori I, din Grupa B urmînd să facă parte şi CSŞ 2 Baia Mare. În grupă cu formaţia băimăreană au mai fost repartizate AHC Potaissa Turda, CS Ştiinţa Municipal Bacău şi LPS Piatra Neamţ. În Grupa A se vor întrece LPS Suceava, CSŞ Sighişoara, CSŞ Galaţi şi CSM Bucureşti. Programul CSŞ 2 Baia Mare • Miercuri, 30 mai, ora 18.15: LPS Piatra Neamţ – CSŞ 2 Baia Mare; Joi, 31 mai, ora 15.00: CS Ştiinţa Municipal Bacău – CSŞ 2 Baia Mare; Vineri, 1 iunie, ora 16.45: CSŞ 2 Baia Mare – AHC Potaissa Turda. Sîmbătă, 2 iunie, se vor consuma semifinalele şi jocurile de clasament, iar duminică, 3 iunie, sînt programate cele două finale.

Ultimul act şi pentru CS Marta la junioare II

Tot azi va începe, la Comăneşti, şi turneul final al junioarelor II, CS Marta Baia Mare aflîndu-se printre cele opt echipe ajunse în ultimul act. Băimărencele vor juca, în primă fază, în Grupa A, alături de CSŞ 2 Bucureşti, ASC Corona 2010 Braşov şi CS Olimpic Târgu Mureş, iar în Grupa B se regăsesc CSM Bucureşti, Chimia Râmnicu Vâlcea, CSŞ Tulcea şi ACS Transilvania Braşov. Programul CS Marta • Miercuri, 30 mai, ora 14.00: CSŞ 2 Bucureşti – CS Marta Baia Mare; Joi, 31 mai, ora 14.00: CS Marta Baia Mare – CS Olimpic Târgu Mureş; Vineri, 1 iunie, ora 13.00: ASC Corona 2010 Braşov – CS Marta Baia Mare. Zilele de sîmbătă şi duminică sînt rezervate jocurilor de clasament, semifinalelor şi finalelor.

CT “Anghel Saligny”, locul patru la ONSŞ cu şase sportivi ai Academiei în lot

În perioada 25-27 mai, Bacău a fost gazda Turneului Final al Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, unde Baia Mare a fost reprezentată de Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”. Sportivii antrenaţi de doamna profesoară Antonela Sabou Hruban au terminat competiţia pe locul patru, după ce au pierdut finala mică cu Reşiţa, scor 22-24.
Din componenţa lotului deplasat la Bacău, nu mai puţin de 6 sportivi din 12 sînt de la Academia de Handbal Minaur. Este vorba de Sergiu Makaria, Petru Pomian, Alexandru Lenghel, Alexandru Armaş, Adrian Dedea şi Erik Pop.
Sportivii Academiei de Handbal Minaur au punctat şi la capitolul premii individuale, Sergiu Makaria fiind desemnat cel mai tehnic jucător al competiţiei.